Podstawowe zasady
1. Gotuj w domu - unikaj gotowych produktów, w których jest dużo konserwantów. To one najbardziej tuczą.
2. Przygotowuj jak najprostsze potrawy - unikaj smażenia. Pieczone i gotowane potrawy są dużo zdrowsze.
3. Jedz dużo warzyw i owoców, gotowanych i surowych. Te drugie powinny stanowić minimum 1/3 posiłków.
4. Kupuj ryby i włącz do posiłków oliwę - zawierają obniżające cholesterol kwasy tłuszczowe omega-
5. Wybieraj tylko węglowodany złożone Są najlepszym źródłem energii, zawierają czyszczący układ pokarmowy błonnik, poprawiają trawienie.
Jak ją stosować
Tej diety nie musisz ograniczać do kilku dni czy tygodni. Nie pozbawia ona organizmu ważnych składników odżywczych jak wiele innych diet. To po prostu zdrowy styl jedzenia. Tego właśnie zdania jest jej amerykański propagator - Jordan S. Rubin (korzystaliśmy z jego książki "The Maker’s Diet”). Opracował ją na 40 dni, ale można ją stosować dłużej.
Przez pierwsze 2 tygodnie trzeba oczyścić organizm. Można jeść zielone warzywa, mięso i ryby, ale należy unikać ziaren zbóż, roślin strączkowych i słodkich owoców. Potem stopniowo włącza się wszystkie dozwolone w tej diecie produkty. Później warto raz w tygodniu pościć, pijąc tylko wodę i świeże soki z warzyw.
Posiłki staraj się jeść bez pośpiechu, regularnie i dość często, np. co 4 godziny. Dzięki temu nie musisz liczyć kalorii, zjesz więcej, a i tak schudniesz!
Tego unikaj!
- mięsa wieprzowego i zrobionych z niego wędlin,
- ryb hodowlanych oraz owoców morza (np. krewetek, małży),
- margaryn, oleju sojowego, słonecznikowego i kukurydzianego,
- smażonych potraw (ryby, drób),
- białego pieczywa, białego ryżu i makaronu, wypieków z białej mąki,
- cukru w każdej postaci, słodyczy, także dosładzanych aspartamem,
- przetworów mlecznych o bardzo długim terminie ważności (lodów),
- dosładzanych soków owocowych, owoców w syropie (z puszki),
- orzechów prażonych w oleju bądź prażonych z miodem,
- gotowych przetworów z soi,
- tłustych "pogryzek”,
- wody chlorowanej do posiłków.
Tego nie może zabraknąć
1. wołowiny i drobiu - gotowanych lub pieczonych. mięso jest źródłem najbardziej wartościowego białka,
2. ryb morskich i rzecznych - najzdrowsze są dziko żyjące (np. łosoś, śledź, dorsz, halibut, makrela, pstrąg),
3. oliwy z oliwek (jedz ją na surowo), tłoczonego na zimno oleju, np. rzepakowego, lnianego (dobre do pieczenia), masło ogranicz do minimum,
4. nabiału i jajek - źródła m.in. białka i wapnia. Ponieważ dorosły człowiek źle trawi znajdującą się w mleku laktozę, lepiej jeść przetwory mleczne poddane fermentacji, np. kefir, jogurt, twarogi. Uwaga: jeśli możesz, wybieraj produkty bez konserwantów,
5. warzyw (w tym czosnku!), ziół i owoców - jedz ich, ile tylko chcesz, szczególnie zdrowe są warzywa zielone,
6. pieczywa pełnoziarnistego, razowego makaronu, brązowego ryżu, ziaren zbóż, orzechów, migdałów (złożonych węglowodanów),
7. źródlanej wody.
Cudowny rosół
Tę najstarszą zupę świata cenią wszystkie nacje. Gotuje się go z kury, wołowiny lub różnych gatunków ryb. Zawiera mnóstwo substancji odżywczych i jest wyjątkowo łatwo przyswajany przez organizm. Mówi się, że dobry rosół leczy wszystko.
Jak się go gotuje: Kawałek wołowiny z kością i kurzego mięsa bez skóry zalej zimną wodą. Dodaj włoszczyznę (z kapustą włoską i cebulą), listek laurowy i ziele angielskie. Gotuj na małym ogniu, aż mięso się "rozpadnie”.
> czytaj dalej
ŚNIADANIA
Jogurt naturalny z płatkami: Kubek jogurtu wymieszaj z płatkami pszennymi i owsianymi, dodaj rodzynki.
Jajko gotowane na miękko: Gotuj jajko 3 min. Zjedz je bez soli, z kromką razowego chleba, pokrojonym w plasterki ogórkiem i szczypiorkiem. Do tego jabłko.
Kanapka z nowalijkami: 2 kromki pełnoziarnistego chleba posmaruj cienko świeżym masłem i obłóż salatką z rzodkiewek, dymki i rzeżuchy.
Twarożek z ananasem: Serek wiejski wymieszaj z pokrojonym drobno świeżym ananasem. Posyp po wierzchu płatkami migdałów.
Tosty z kozim serkiem: 2 kromki pełnoziarnistego chleba opiecz w tosterze. Połóż na nich plasterki koziego sera, zjedz z pomidorem.
Sałatka owocowa: Pokrój i wymieszaj jabłko i banana, dodaj obrane z błon cząstki pomarańczy i pokrojone w paski figi. Zjedz z miodem.
OBIADY
Faszerowana papryka: 10 dag chudej gotowanej wołowiny zmiel i wymieszaj z łyżką twarożku i 4 łyżkami podgotowanego brązowego ryżu. Przypraw solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. 2 czerwone papryki umyj, rozkrój u góry i napełnij farszem. Włóż do żaroodpornego naczynia, podlej łyżką oleju i kilkoma łyżkami bulionu. Piecz ok. 30 minut w temperturze 160 st. C.
Pstrąg z ziołami: Świeżego pstrąga nadziej ziołami (pietruszką, estragonem, szczypiorkiem), owiń folią i piecz w piekarniku ok. 20 minut w temp. 200 st. C. Skrop sokiem z cytryny i zjedz z dwoma ugotowanymi ziemniakami.
Makaron ze szpinakiem: 20 dag mrożonego szpinaku uduś na łyżeczce oleju. Przypraw solą i czosnkiem. Ugotuj 5 dag pełnoziarnistego makaronu i wymieszaj ze szpinakiem.
Chrupiący stek z grilla: Rozgrzej piekarnik (22o st. C) i upiecz na kratce stek grubości 2 cm. Obróć go dwukrotnie, aby się nie przypalił, a dokładnie zrumienił. Na koniec połóż na steku odrobinę masła. Zjedz z zieloną sałatą z sosem winegret.
> czytaj dalej
KOLACJE
Sałatka z cykorii:10 dag piersi kurczaka ugotuj na parze, wystudź i pokrój w plastry. Obierz pomarańczę i usuń błonki. Rozdziel 1 kolbę cykorii, pokrój w plasterki 3 surowe pieczarki. Ułóż wszystkie składniki na talerzu i polej sosem z wymieszanym z łyżki oliwy, 1/2 łyżeczki musztardy miodowej, łyżeczki octu winnego, soli, cukru i pieprzu. Zjedz z kromką razowego chleba.
Omlet z bazylią: 2 jajka roztrzep mikserem z 2 łyżeczkami wody i szczyptą soli. Na patelni rozgrzej odrobinę oleju i wylej na nią jajeczną masę. Unieś patelnię i poruszaj nią delikatnie, aby masa równomiernie się rozłożyła. Smaż kilka minut. Gdy jajka zaczną się ścinać, posyp wierzch omleta siekaną bazylią i złóż go na pół. Smaż jeszcze pół minuty i od razu zjedz.
Zielona sałata z łososiem: Pół małej główki sałaty lodowej umyj, osusz i wyłóż na talerz. 5 dag wędzonego łososia pokrój w cienkie paski. Rozłóż na sałacie łososia i przekrojone na pół pojedyncze winogrona (najlepiej ciemne). Posyp sałatkę siekanym koperkiem i skrop sokiem z cytryny. Zjedz z kromką pełnoziarnistego chleba.
Mieszanka warzywna z jogurtem: Ugotuj 2 średniej wielkości ziemniaki, 2 marchewki, korzeń pietruszki i kawałek brokułu. Po ugotowaniu warzywa nie powinny być zbyt miękkie. Wyłóż je na talerz, posyp świeżym siekanym koperkiem lub bazylią i zjedz ze szklanką kefiru lub naturalnego jogurtu. Możesz je przyprawić odrobiną grubej (niewarzonej) soli.
NIE PRZEGAP: >>> Osiem magicznych zasad odchudzania