Inne
Reklama

Pękające naczynka krwionośne to problem bardzo wielu kobiet. Mają na to wpływ coraz większe zanieczyszczenie środowiska i coraz mniej naturalna dieta. To rzutuje na kondycję naczyń włosowatych - czyli cieniutkich połączeń między żyłami a tętnicami, które pękając, tworzą na powierzchni skóry pajączki.

Zdrowe naczynka rozszerzają się pod wpływem czynników zewnętrznych - np. alkoholu czy słońca - ale nie pękają. Jednak często ich ścianki są zbyt słabe, co objawia się w formie trwałego rumienia. By te malutkie żyłki były mocne, trzeba o nie odpowiednio zadbać.

PODSTAWA, CZYLI DIETA

Czy wiesz, że ostre przyprawy powodują znaczne rozszerzenie naczyń krwionośnych? Jeżeli więc twoje naczynka są delikatne, powinnaś zadbać o odpowiednią dietę. Niestety, będziesz zmuszona zrezygnować z ostrych i gorących dań. W ich miejsce powinnaś spożywać potrawy bogate w witaminę C, która jest doskonałym naturalnym przeciwutleniaczem.
Powinnaś ograniczyć także kawę i alkohol - zwiększają ciśnienie w naczyniach.

JAK DBAĆ, ŻEBY NIE ZASZKODZIĆ

Cerze naczynkowej nie służy wysoka temperatura. Dlatego powinna być myta letnią wodą. To ma także wiele plusów: cera ma dobrze zamknięte pory, jest bardziej świetlista i napięta. Poza tym nie zmywasz brutalnie warstwy ochronnej złożonej z lipidów (czyli tłuszczy).

Bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich do takiej skóry kosmetyków. Zawierają składniki, które wzmacniają ścianki naczyń włosowatych oraz ułatwiają i przyspieszają gojenie się naczynek już pękniętych. Do tych składników należą: wspomniana już witamina C, witamina K, miłorząb japoński, rutyna, arnika, kasztanowiec, bratek.

W przypadku tak delikatnej cery warto zaopatrzyć się w cały komplet kosmetyków, czyli preparat do mycia, tonik, mleczko do demakijażu oraz krem.
Tonik jest niezbędny, ponieważ zmienia pH skóry, przygotowując ją na przyjęcie wszystkich składników zawartych w kremie.

Makijaż skóry naczynkowej powinien zaczynać się od nałożenia korektora maskującego naczynka - w kolorze zielonym. Neutralizuje on zaczerwienienie. Nałożony na niego podkład będzie wyglądał bardzo naturalnie.

PO POMOC DO SPECJALISTÓW

W walce z popękanymi naczyniami pomoże na pewno profesjonalista. Salony kosmetyczne oferują zbiegi zamykania naczyń laserem oraz zabieg zwany koagulacją, polegający na potraktowaniu pajączków prądem.

Zawsze warto udać się po poradę do dermatologa. Pomoże ocenić stopień zaawansowania zmian i dobrać odpowiednie kosmetyki.

NIE TYLKO EN FACE

Niestety, naczynka pękają nie tylko na buzi. Nieestetyczne pajączki mogą pojawiać się również na nogach. W takim przypadku nie powinno się chodzić na wysokich obcasach, dużo siedzieć - szczególnie z nogą na nogę - i chadzać do solarium oraz długo się opalać. Pamietaj, że zasłonięcie problemu ubraniem nie rozwiązuje go. Za takie wyrzeczenia nagrodą będzie piękna i zdrowa skóra.Reklama

1. Bogaty krem wzmacniający SPF 15 Huminea Roscal, Tołpa. Koi i delikatnie chłodzi skórę, uszczelnia i obkurcza naczynka krwionośne oraz eliminuje zaczerwienienia. Odżywia i nawilża suchą skórę i wzmacnia płaszcz hydrolipidowy. Chroni także przed szkodliwym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Cena: ok. 40 zł.

2. Kojący krem przeciw zacerwienieniom skóry, Eucerin. Redukuje zaczerwienienia skóry, nie zatyka porów. Nie zawiera substancji zapachowych. Zawiera glicerynę, dziękiczemu skóra jest nawilżona i odżywiona. Cena: ok. 80 zł.

3. Capillin Krem na naczynka, Iwostin. Krem wzmacnia kruche naczynka krwionośne, zapobiegając ich pękaniu, działa przeciwzapalnie i przeciwrumieniowo, poprawia mikrokrążenie i dezaktywuje wolne rodniki. Wzmacnia barierę lipidową naskórka, maskuje zaczerwienienia skóry. Zawiera m.in. wit. C oraz E, a także wodę termalną z Iwonicza Zdroju. Cena: ok. 35 zł.

4. Korektor zielony na naczynka, Dax Cosmetics. Korektor z plastyczną mikrosiateczką przestrzennych silikonów (3D). Zawiera bogaty w witaminę P wyciąg z błękitnego lotosu, który uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, łagodzi podrażnienia i szybko niweluje zaczerwienienia. Produkt o długotrwałym działaniu, z efektem "long lasting", odporny na pot i wodę. Cena: ok. 35 zł.

______________________________________________________________________________

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>>> Stres oszpeci nawet najpiękniejszą kobietę
>>> Co wiesz o dermatologii estetycznej