Jak myć i czym myć włosy?

Do mycia używamy szamponu dobranego do skóry głowy (błędem jest dopasowywanie go do rodzaju włosów). Szampon ma bowiem przede wszystkim oczyścić skórę, zmyć resztki środków do stylizacji, a w razie jakiegoś problemu (np. łupieżu) pomóc się go pozbyć.

Reklama

Ważna jest odpowiednia technika mycia włosów. Szamponem staramy się myć tylko skórę głowy. Wystarczy opuszkami palców z nałożonym na nie szamponem lekko ją masować. Błąd, który szkodzi włosom, to mycie szamponem całych włosów, a przy okazji szarpanie ich i tarcie. Mokre włosy mają odchyloną łuski, które uszkadza mocne tarcie. Wtedy powstaje kołtun, który potem trudno rozczesać. By usunąć z włosów zanieczyszczenia, wystarczy ta piana, która tworzy się podczas mycia skóry. Zbieramy ją w dłoniach, a następnie przesuwamy po całej długości włosów od nasady do końcówek.

Woda powinna być umiarkowanie ciepła - zarówno chłodna, jak i zbyt ciepła może podrażniać skórę głowy i niszczyć łodygę włosa, a także pobudzać pracę gruczołów łojowych.

Jak dobrać i stosować odżywkę do włosów?

Reklama

Odżywkę dopasowujemy do rodzaju i stanu włosów. Poprawi ich stan, nawilży, zregeneruje, ale przede wszystkim domknie łuski rozchylone podczas mycia, dzięki czemu włosy będą pięknie odbijać światło. Stosujemy ją podczas każdego mycia - nakładamy na wilgotne, ale nie mokre włosy w kierunku od końcówek do nasady, delikatnie wcierając. Przy długich włosach wystarczy wmasować odżywkę na 2/3 długości, bo wyżej włosy są mocne. Po kilku minutach dokładnie ją spłukujemy. To bardzo ważne, bo resztki kosmetyków, jakie zostaną na włosach, psują się, mogą obciążać włosy, a także podrażniać skórę głowy, przez co będzie swędziała i łuszczyła się.

Ciepło szkodzi włosom.

Reklama

Dla większości kobiet suszarka i prostownica to nieodzowne elementy codziennej pielęgnacji. Stosując je, warto jednak przestrzegać pewnych zasad i nie przegrzewać włosów – inaczej ulegną degradacji, będą matowe i przesuszone. Suszarkę trzymamy minimum 20 cm od głowy, a suszenie zaczynamy od najniższej temperatury.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla ekspertów Solverx oraz Arbonne.