Porównując dietę z niską zawartością węglowodanów do tej wysokowęglowodanowej, okazuje się, że faktycznie w krótkim okresie czasu, niższe spożycie węglowodanów może prowadzić do większej utraty wagi. Warto jednak pamiętać, po upływie sześciu miesięcy stosowania diety, w porównaniu obu wariantów węglowodanowych pojawia się niewielka różnica w ilości utraconej wagi.

Reklama

Dieta niskowęglowodanowa może pomóc zmniejszyć ilość spożywanego przetworzonego i niezdrowego jedzenia. Zazwyczaj to ta grupa zawiera dużo węglowodanów prostych i tłuszczu. Jest też bogata w kalorie, łatwo się przejeść, ale finalnie dostarcza niewielu niezbędnych składników odżywczych. Dlatego, poprzez zmniejszenie ilości węglowodanów w diecie, z założenia łatwiej osiągnąć zdrowszy wzorzec diety.

Z drugiej strony, eliminując jeden rodzaj żywności może pojawić się niedobór niektórych składników odżywczych, takich jak foliany, jod i błonnik. Dobrą wiadomością jest to, że mimo zmniejszenia spożycia węglowodanów można wciąż osiągnąć zalecaną ilość składników odżywczych. Eksperci ds. żywienia w firmie Huel podzielili się swoimi radami na temat zmniejszania spożycia węglowodanów w zdrowy i zrównoważony sposób. Oto ich podpowiedzi.

  • Zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz ograniczyć spożycie węglowodanów. Czy robisz to dla utraty wagi, czy robisz to dla "plażowego ciała", mimo, że wiesz, że ono zniknie po zakończeniu lata? Dieta powodująca efekt jo-jo może być bardziej szkodliwa niż w ogóle brak diety. Ustal swoje cele i walcz o ich utrzymanie, przynajmniej przez kolejny rok, aby poprawić swoje zdrowie na całe życie.
  • Nie usuwaj zbyt dużej ilości węglowodanów na samym początku nowej diety. Staraj się stopniowo zmniejszać spożycie węglowodanów, zamiast robić to za jednym razem. Prawdopodobnie taka drastyczna zmiana w diecie zadziała tylko na kilka tygodni, a następnie skończy się wypadnięciem z obranego toru.
  • Upewnij się, że dostarczasz wystarczającą ilość składników odżywczych. Wiele produktów o wysokiej zawartości węglowodanów, takich jak chleby razowe i makarony, zawiera dużo witamin z grupy B i błonnika. Upewnij się, że na diecie niskowęglowodanowej dostarczasz te składniki odżywcze poprzez spożywanie innych pokarmów, takich jak warzywa, nasiona i orzechy.
  • Jeśli waga utracona w pierwszych kilku tygodniach na redukcji węglowodanów wydaje się naprawdę zadowalająca, a następnie zatrzyma się, nie martw się. Dramatycznie zmniejszenie ilości węglowodanów w pożywieniu prowadzi do dużej utraty wody w organizmie i dlatego spadek wagi na początku może być łatwy. Po kilku tygodniach organizm nie będzie już tracił wody, a więc wszelkie zmiany na wadze będą spowodowane utratą tkanki tłuszczowej lub mięśniowej (idealnie zbędnego tłuszczu).
  • Trzymanie się zdrowej diety przez dłuższy czas jest o wiele ważniejsze, niż jedzenie mniejszej ilości węglowodanów czy tłuszczu. Jeśli zmniejszenie spożycia węglowodanów nie działa na twój organizm, to przestań. Prawdopodobnie nie robisz nic złego, ale spróbuj znaleźć wzorzec żywieniowy, który pomoże Ci osiągnąć Twoje cele i pomoże w nich wytrwać.