Jeszcze niedawno dietetycy przestrzegali przed nadmiernym jedzeniem jaj, teraz natomiast podkreślają ich zalety. I nic w tym dziwnego. Jajko to jeden z najwartościowszych produktów, jakie stworzyła natura. Jest źródłem białka, witamin, lecytyny, przeciwutleniaczy i luteiny.

Reklama

"Jajo ma dużo witaminy A i E. Bardzo dużo ryboflawiny, czyli witaminy B2, niezbędne do prawidłowegoj funkcjonowania układu nerwowego oraz witaminę B1" - potwierdza dr Magdalena Białkowska, lekarz dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Ale to nie wszystko. Jest świetnym źródłem żelaza. Dostarcza jodu niezbędnego dla naszej tarczycy, fosforu i wapnia potrzebnego kościom, cynku koniecznego do zwalczania infekcji i gojenia ran oraz selenu - niezwykle ważnego przeciwutleniacza. To jeszcze nie koniec. Zawarta w jaju lecytyna chroni nas przed miażdżycą, a luteina przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym UVA i UVB oraz przed uszkodzeniami siatkówki.

Mało zalet? Dodamy kolejną. Jajko, dzięki zawartości lecytyny poprawia koncentrację i zapamiętywanie. Wpływa też kojąco na nasze skołatane nerwy.

A co z cholesterolem? - zapytają wszyscy ci, którzy przez lata byli nim przeraźliwie straszeni. To prawda, że jajko zawiera go dużo, ale nikt nie wykazał jakiegokolwiek związku między jedzeniem jaj, a chorobami serca. - Nie udowodniono, że cholesterol z jajek szkodzi - zapewnia dr Białkowska.

W takim razie wszystkim łasuchom życzymy smacznego. Smacznego jajka oczywiście.

"Nie ma nic zdrowszego"
dr Magdalena Białkowska, dietetyk

Jajko to prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Zawiera mnóstwo witamin, lecytynę, luteinę i przeciwutleniacze. Na dodatek białko jaja jest białkiem wzorcowym. Ma pełen zestaw aminokwasów potrzebnych człowiekowi. To najlepsze białko, jakie stworzyła natura.

Co dają Ci jajka:

Wzmacniają kości
Jajka zawierają istotny dla kości fosfor i wapń. Dzięki temu kości są twarde jak stal

Poprawia pamięć
Zawarta w jajkach lecytyna poprawia naszą koncentrację, pamięć, a także zdecydowanie ogranicza stres

Chronią przed miażdżycą
To kolejna zaleta będącej w jajkach lecytyny, która udrażnia nasze żyły, chroniąc nas przed miażdżycą

Ratują oczy i skórę
Luteina z jajek chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB

Artykuł pochodzi z wydania (1053) 83/07 (07.04.2007) z działu WYDARZENIA ze strony 4