W jaki sposób wybielamy zęby?

Zabiegi wybielania zębów można przeprowadzać w domu lub w gabinecie stomatologicznym. Samodzielnie możemy wybielić zęby za pomocą różnego rodzaju zestawów wybielających, dostępnych np. w aptekach, lub za pomocą past wybielających. Inną metodą, nie ukrywam, że najskuteczniejszą, jest wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. I tu też mamy kilka możliwości. Można to zrobić z wykorzystaniem rynienek specjalnie wyciskanych przez technika, które są dopasowywane indywidualnie do zębów pacjenta, jak również wybielić zęby za pomocą lasera czy specjalnej lampy Beyond.

Reklama

Czy jest to bezpieczne? Na ile te metody są inwazyjne?

Wszystkie te metody są bezpieczne zarówno dla zębów, jak i dla dziąseł. Ważne jest to, by każdy taki zabieg poprzedzała konsultacja w gabinecie stomatologicznym. Lekarz dokładnie diagnozuje pacjenta, sprawdza, w jakim stanie są zęby, dziąsła i dobiera odpowiednią metodę wybielania zębów do konkretnego pacjenta. Przed zabiegiem wybielania wykonuje się również profesjonalny zabieg czyszczenia zębów - usunięcie kamienia, piaskowanie, polerowanie, tak aby preparaty wybielające równomiernie pokryły cały ząb. Już po takim zabiegu zęby wyglądają inaczej! Są jaśniejsze i błyszczące.

Reklama

Obecnie na polskim rynku dostępna jest bardzo duża liczba preparatów do wybielania zębów oraz jeszcze więcej past wybielających. Jednak nie polecam samodzielnego wybielania zębów bez konsultacji ze stomatologiem. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre wybielające pasty do zębów zawierają środki ścierne, które uszkadzają szkliwo zębów.

Czy często trzeba powtarzać zabieg wybielania zębów?

W zależności od wybranej metody oraz od wyjściowego koloru zębów, efekt wybielania utrzymuje się od kilku tygodni do nawet kilku lat. Są też takie preparaty, dzięki którym można sobie zafundować biały uśmiech na kilka godzin...

Reklama

Jak dbać o zęby po wybieleniu, aby były jak najdłużej białe?

Moi pacjenci otrzymują "10 przykazań" - co wolno, a czego nie powinno się robić po zabiegu wybielania. I tak na przykład przez kilkanaście dni po zabiegu nie wolno:

- palić papierosów,

- pić kolorowych płynów (np. mocna kawa, herbata, czerwone wino, soki z ciemnych owoców),

- jeść mocno przyprawionych potraw (curry, papryka).

Po zabiegu zalecane jest używanie past wybielających, które podtrzymują efekt wybielania. Należy je dobrać wspólnie z lekarzem!

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Za jeden zabieg trzeba zapłacić od 500 do 800 złotych.