Dla australijskiej piosenkarki Kylie Minogue wiadomość o raku była prawdziwym ciosem. Jej kariera kwitła, w jej życiu pojawił się przystojny Olivier Martinez, a ona zaczęła marzyć o dziecku, kiedy lekarze powiedzieli jej o guzie w piersi. Kylie podała informację o stanie swojego zdrowia do publicznej wiadomości. W 2005 roku poddała się operacji usunięcia guza i chemioterapii. Jej heroiczną walkę z nowotworem śledzili fani na całym świecie. Australijscy lekarze zaobserwowali, że dzięki temu, że piosenkarka nie kryła przed nimi swojego cierpienia i szczegółów rekonwalescencji, do szpitali na badania kontrolne zgłaszało się coraz więcej kobiet. Kylie pokonała raka i po blisko trzyletniej nieobecności wróciła na scenę z nowym albumem.

"Z rakiem walczy się nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Choroba odziera cię ze wszystkiego. Patrzysz, jak odrastają ci włosy, czekasz, aż znowu będziesz mieć rzęsy. Nie potrafię wyrazić, ile mnie to nauczyło" - opowiadała.

Lucy Liu, aktorce znanej z "Aniołków Charliego", "Ally McBeal" czy "Kill Billa" również udało się pokonać raka piersi. Teraz udziela się charytatywnie i namawia kobiety, by uczestniczyły w badaniach prewencyjnych. "Wstyd się przyznać, ale 10 lat temu nie miałam pojęcia, czym jest badanie mammograficzne albo USG. Chyba zupełnie nie wiedziałam, na jakiej planecie żyję" - przyznaje aktorka.

"Nie pozwól sobie wmówić, że umrzesz" - radzi Anastacia, 29-letnia piosenkarka, która wygrała z rakiem piersi. Opowiada, że kiedy pierwszy raz usłyszała o złośliwym guzie, który zaatakował jej organizm wpadła w depresję, ale później uświadomiła sobie, że musi cieszyć się życiem tak długo, jak je ma. "Wtedy właśnie postanowiłam, że będę walczyć z chorobą" - wspomina.

Z jej zdaniem zgadza się inna "ocalona", gwiazda filmu "Greace", Olivia Newton-John. Aktorka radzi również, by nie panikować i zaufać lekarzowi. Wspomina, że kiedy w 1992 roku dowiedziała się, że ma raka piersi nie chciała słyszeć o chemioterapii, postanowiła skorzystać z alternatywnego leczenia, np. homeopatii. "Zdrowy rozsądek wrócił mi, kiedy przyjaciółka uświadomiła mi, że nie warto ryzykować, bo przecież mam dziecko" - wspomina aktorka. Teraz po wygranej walce z chorobą aktorka założyła stronę internetową, za pośrednictwem której zbiera fundusze na budowę centrum onkologii.

Kylie Minogue, Lucy Liu

Sharon Osbourne, Laura Bush

Sharon Osbourne, heavy metalowa mamuśka z reality show "The Osbournes" w MTV zupełnie nie spodziewała się, że może być chora na raka. Wydawało jej się, że jeśli w rodzinie nikt nie chorował na nowotwór, to i ona jest bezpieczna. Niestety lekarze byli pewni - pani Osbourne cierpiała na raka okrężnicy, który dodatkowo dawał przerzuty na węzły chłonne. Potrzebna była ingerencja chirurgów i chemioterapia. Sharon nie odstępował jej mąż Ozzy i trójka dzieci.
Kiedy "aktorce" udało się pokonać chorobę, założyła fundację swojego imienia i zaczęła zbierać fundusze na pomoc w walce z rakiem jelita grubego. Pod koniec 2007 roku zorganizowała w swojej rezydencji w Beverly Hills wyprzedaż drogich "zabawek" - obrazów, biżuterii, instrumentów muzycznych, a nawet quadów swojego męża.

Pierwsza Dama USA, Laura Bush o swojej walce z rakiem skóry mówi niechętnie, ale podróżuje po świecie, by uczyć kobiety żyjące na Bliskim Wschodzie, co robić, by nie zachorować na raka piersi. Tłumaczy na czym polega samobadanie i przekonuje je, że wizyta u lekarza ginekologa jest obowiązkiem każdej kobiety. Pani Bush w zeszłym roku poddała się operacji usunięcia płaskonabłonkowego raka skóry, umiejscowionego na nodze. Jednak dzięki szybkiemu wykryciu choroby, udało się zabopiec przerzutom.

Dzięki staraniom gwiazd coraz więcej kobiet wie, jakie powinny wykonywać badania prewencyjne - raz w roku badanie krwi, cytologia i USG piersi. Rekonwalescentki uczą również, jak żyć, by żyć zdrowo i nie zachorować na raka. Warto również skorzystać z zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.

1. Nie pal; jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.

• W krajach rozwiniętych 25-30 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów ma związek z paleniem tytoniu.

• Po zaprzestaniu palenia ryzyko nowotworów szybko się zmniejsza. Korzyści zdrowotne obserwuje się już po pięciu latach od zerwania z nałogiem.

• Dym tytoniowy wydychany przez palaczy wymusza bierne palenie na osobach z otoczenia.

• Palenie papierosów przez kobiety w ciąży zwiększa prawdopodobieństwo obumarcia płodu lub późniejszego upośledzenia fizycznego i psychicznego rozwoju dziecka.

2. Wystrzegaj się otyłości.

• W krajach zachodnich otyłość stanowi drugi po paleniu tytoniu czynnik ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, zwłaszcza cukrzycy, chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych.

• W ciągu ostatnich lat w większości krajów Europy odsetek ludzi otyłych gwałtownie wzrasta. W Polsce dotyczy aż około 20 proc. społeczeństwa.

• Przekonujące dane wskazują na związek otyłości z zachorowaniami na raka okrężnicy, piersi (po menopauzie), trzonu macicy, nerki i gruczolakoraka przełyku.

• Szacuje się, że w Europie Zachodniej nadwaga i otyłość stały się przyczyną rozwoju około 11 proc. nowotworów okrężnicy, 9 proc. nowotworów piersi, 39 proc. nowotworów trzonu macicy, 37 proc. gruczolakoraków przełyku, 25 proc. nowotworów nerki i 24 proc.nowotworów pęcherzyka żółciowego.

3. Bądź codziennie aktywna ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.

• Aktywność fizyczna związana z regularnym, umiarkowanym wysiłkiem może być wskazana dla utrzymania odpowiedniej masy ciała, szczególnie u osób prowadzących siedzący tryb życia. Zaleca się wykonanie gimnastyki trzy razy w tygodniu po pół godziny. Z punktu widzenia profilaktyki chorób nowotworowych korzystniejsze są jednak częstsze, bardziej forsowne ćwiczenia.

4. Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej pięć porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.

• Wyniki szeregu badań epidemiologicznych wskazują, że spożywanie dużych ilości warzyw i owoców zmniejsza ryzyko zachorowań na różne nowotwory, szczególnie przełyku, żołądka, okrężnicy, odbytnicy i trzustki.

• Spożycie produktów zbożowych pełnoziarnistych oraz o dużej zawartości błonnika zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i inne nowotwory przewodu pokarmowego.

• Niższe współczynniki zachorowalności na różne typy nowotworów złośliwych w regionach południowej Europy wiązano z dietą śródziemnomorską, która jest uboższa w białka i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a bogatsza w ryby, oliwę z oliwek, warzywa, owoce i pełne ziarna zbóż, a także z obecnością umiarkowanej ilości alkoholu.

• Owoce i warzywa należy spożywać przy każdym posiłku i konsekwentnie zastępować nimi przekąski między posiłkami - zgodnie z zaleceniami WHO i agencji rządu USA: "warzywa i owoce spożywaj pięć razy dziennie” (minimum 400 g dziennie, tj. dwa sztuki owoców i 200 g warzyw).

5. Jeśli pijesz alkohol - piwo, wino lub alkohole wysokoprocentowe - ogranicz jego spożycie: mężczyźni do dwóch porcji dziennie, kobiety do jednej porcji dziennie.

• Picie alkoholu zwiększa ryzyko nowotworów górnego odcinka przewodu pokarmowego i układu oddechowego nawet u osób niepalących. Natomiast picie wraz z paleniem tytoniu istotnie zwiększa ryzyko zachorowania na wymienione nowotwory, a każdy z tych czynników potęguje działanie drugiego.

• Udowodniono, że 10 lat po zaprzestaniu spożywania alkoholu ryzyko zachorowania na raka przełyku zmniejsza się o 60 -proc.

• Korzystne działanie alkoholu na układ krążenia obserwuje się jedynie u osób w średnim wieku.

• Dzienny limit spożycia dla mężczyzn nie powinien przekraczać 20 g etanolu (tj. około 2 szklanek piwa, 2 kieliszków wina lub 2 małych kieliszków mocnego alkoholu), a w przypadku kobiet - 10 g.

6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.

• Na nowotwory złoliwe skóry zapadają głównie ludzie rasy białej o jasnej karnacji, którzy zamieszkują regiony o znacznej ekspozycji na promienie ultrafioletowe (UV).

• Najsilniejszym fenotypowym czynnikiem ryzyka zachorowania na czerniaka są jednak liczne znamiona barwnikowe występujące na skórze.

• Przebywając na świeżym powietrzu, należy chronić się przed słońcem w godzinach od 11:00 do 15:00 (są to godziny największego narażenia na promieniowanie UV). Zaleca się przebywanie w cieniu, noszenie okularów przeciwsłonecznych i odpowiedniego, chroniącego przed słońcem ubrania. Dobre zabezpieczenie przed słońcem stanowi gęsto tkana bawełna. Należy stosować kosmetyki zawierające filtry przeciwsłoneczne.

• Odradza się korzystanie z solariów, gdyż urządzenia te emitują promieniowanie zbliżone do tego, które uważa się za odpowiedzialne za zwiększone ryzyko zachorowań na czerniaka skóry.

7. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.

• Szacuje się, że na początku lat 90. ubiegłego stulecia około 32 miliony robotników (23 -proc. zatrudnionych) w UE było narażonych na działanie czynników rakotwórczych w dawkach przekraczających wartości podstawowe.

• Do najczęstszych zagrożeń zawodowych zalicza się: promieniowanie słoneczne, bierne wdychanie dymu tytoniowego, pył zawierający wolną krzemionkę, gazy spalinowe z silników Diesla, produkty rozpadu radonu, pył drzewny, benzen, azbest, formaldehyd, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, związki chromu VI, kadmu i niklu.

• Badania obejmujące górników zawodowo narażonych na duże stężenia radonu w powietrzu dostarczyły przekonujących dowodów, że radon wywołuje raka płuca

8. Bierz udział w programach szczepień ochronnych, przede wszystkim przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B.

• Około 18-proc. nowotworów w populacji światowej przypisuje się przewlekłym zakażeniom wirusowym, bakteryjnym i pasożytniczym.

• Obecnie w Polsce prowadzi się szczepienia noworodków, młodzieży w wieku 14 lat, osób należących do grup ryzyka, osób z bliskiego otoczenia chorych zakażonych HBV, a ostatnio również pacjentów z przewlekłą chorobą wątroby (w szczególności zakażonych HCV). Program szczepień ochronnych (w Polsce) nie przewiduje szczepień osób podróżujących w rejony o dużej i pośredniej endemiczności wirusowego zapalenia wątroby typu B.

9. Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.

10. Kobiety powyżej 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.

11. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego i odbytnicy.

Ilustracje: kadry z filmu promujacego "Europejski Kodeks Walki z Rakiem", TBWA, Krzysztof Kokoryn i Wojciech Kliczka.