Czym jest kwas foliowy?
Kwas foliowy jest witaminą z grupy B. Występuje w postaci folianów, które syntetyzowane są przez organizm człowieka w niewielkiej ilości i muszą być dostarczane z pożywieniem. Głównym ich źródłem są: wątróbka, ciemnozielone warzywa (szpinak, brokuły, brukselka, sałata), rośliny strączkowe (fasola, groch, soja), pełne ziarna zbóż. Jednak organizm człowieka przyswaja tylko część folianów pochodzących z żywności. Dlatego lekarze zaleca się przyjmowanie syntetycznego kwasu foliowego.
Dlaczego warto przyjmować kwas foliowy?
Niedobór kwasu foliowego spowalnia syntezę DNA i podział komórek. Osłabia także wchłanianie substancji pokarmowych z przewodu pokarmowego. Jest on jednym z ważniejszych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu. Badania naukowe udowodniły, że przyjmowanie kwasu foliowego zapobiega występowaniu u noworodków wad cewy nerwowej (rozszczepu kręgosłupa, wad mózgu).
Kto powinien łykać kwas foliowy?
Wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, zwłaszcza przed planowaną ciążą powinny przyjmować 0,45 mg kwasu foliowego, nie przekraczając dziennej dawki 1 mg. To ograniczenie nie dotyczy kobiet, które miały potomstwo z wadą cewy nerwowej. W takich przypadkach należy stosować znacznie większe dawki kwasu foliowego tj. około 4 mg.
W Polsce od 1998 roku funkcjonuje ogólnokrajowy Program Profilaktyki Pierwotnej Wad Cewy Nerwowej. Program polega na propagowaniu żywienia bogatego w kwas foliowy oraz przyjmowania codziennej dawki witaminy w ilości 0,4 mg przez wszystkie kobiety, które planują zajść w ciążę. Suplementacja powinna być kontynuowana przynajmniej przez pierwsze 12 tygodni ciąży, ponieważ w tym okresie następuje wzmożony podział komórek, rozwój tkanek i narządów płodu. Odpowiednie spożycie kwasu foliowego w ciąży zmniejsza także ryzyko przedwczesnego porodu i wystąpienia niskiej masy urodzeniowej dziecka.
Dlaczego suplementację kwasem foliowym należy rozpocząć przed planowanym zajściem w ciążę?
Wady cewy nerwowej u płodu powstają bardzo wcześnie, bo już na przełomie 3 i 4 tygodnia życia płodowego, zanim kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży. Zdecydowanie za późno jest przyjmować kwas foliowy dopiero od momentu potwierdzenia ciąży przez ginekologa.
Oprac. na podstawie materiałów prasowych Kostrzewa PR
Co łykać, zanim przyleci bocian?
13 stycznia 2008, 09:20
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Co roku bocian przynosi nieplanowane dziecko ponad 40 procent par w całej Europie. Dlatego lekarze postulują, by wszystkie kobiety w wieku rozrodczym zażywały kwas foliowy. Bo właśnie ta witamina zapewnia prawidłowy rozwój płodu.
Reklama
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Reklama
Reklama
Powiązane
Reklama
Reklama
Komentarze(0)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarsze