Choć po ułożeniu pięknej fryzury żal rujnować ją pod czapką, trzymajmy się żelaznej zasady: w mroźne dni zawsze nosimy nakrycie głowy. Nie tylko po to, by się nie przeziębić. Kiedy skóra głowy przemarznie, osłabia to cebulki włosowe, a to oznacza, że za kilka miesięcy wyrastające z nich włosy zaczną wypadać. Pod wpływem zimowego, suchego wiatru włosy się także przesuszają. Dlatego jeśli chcemy mieć wiosną zdrowe włosy, nośmy czapkę! A chodzenie w mrozy z gołą głową i zsiniałym nosem to wątpliwa elegancja. Jak sobie poradzić z dokuczającymi nam zimą problemami z włosami?

Reklama

Elektryzujące się

Czapki z wełny albo sztucznych włóczek oraz centralne ogrzewanie powodują elektryzowanie się włosów. Najszybszym sposobem pozbycia się tego problemu jest wygładzenie fryzury dłońmi zwilżonymi zimną wodą. Jeśli chcesz lepiej panować nad włosami, zaopatrz się w suszarkę do włosów z funkcją jonizacji powietrza - skutecznie i na długo wygładza włosy. Niezastąpione są również spreje i specjalne odżywki zapobiegające elektryzowaniu się włosów. Do czesania używaj drewnianych grzebieni albo szczotek z natualnego włosia - te plastikowe wytwarzają ładunki elektryczne, stawiając włosy na baczność.

Przetłuszczające się

Zimą włosy szybko się przetłuszczają u nasady, zaś ciepłe i suche powietrze w biurze czy mieszkaniu wysusza je. Aby czupryna była zawsze świeża i puszysta, trzeba myć ją tak często, jak tego potrzebuje, nawet codziennie. Do mycia włosów wybieraj szampony delikatne, ziołowe, a pianę spłukuj letnią wodą. Nie gorącą, bo taka pobudza wydzielanie sebum, czyli pokrywającego włosy i skórę tłuszczyku. Unikaj odżywek "bez spłukiwania", bo obciążają włosy.

Łamliwe i matowe

Jeśli mróz zdążył poczynić szkody na twojej głowie i osłabił strukturę włosów, należy stosować maski lub odżywki regenerujące. Wcieraj je dwa razy w tygodniu - jednak tylko od połowy długości włosów aż po ich końce - kosmetyki te są dość ciężkie i tłuste.

Które gwiazdy mają problem z pielęgnacją włosów zimą?

O fryzurze Jodie Foster można by wiele opowiadać. Aktorka postawiła na "artystyczny nieład", jednak jej przesuszone kosmyki nie wyglądają elegancko. Jeniffer Garner, Lindsay Lohan i Sarah Shahi bardzo się starały, by na czerwonym dywanie oczarować wszystkich swoją fryzurą, ale niestety naelektryzowane włosy, sterczące na głowie we wszystkie strony uniemożliwiły im wielkie wejście.

Galeria kosmetyków do zimowej pielęgnacji włosów:

1. Dwufazowa odżywka Hydra Repair Spray, L'Oreal, 63 zł/150 ml
2. Szampon regulujący wytwarzanie serum, Timotei, 8 zł
3. Szampon silnie regenerujący Glist Kur, ok. 21 zł
4. Intensywna maseczka w kremie Protein Repair, Nivea Hair Care, ok. 10 zł
5. Szampon, odżywka i maska wzmacniająca Hair Fall Control, Dove, ok. 17 zł/każdy