Przyczyn przesuszania skóry twarzy jest wiele, gdyż wpływ na jej stan mają zarówno uwarunkowania genetyczne, zażywanie leków, zła dieta, liczne schorzenia dermatologiczne i choroby. Jak również nieodpowiednia pielęgnacja, odwodnienie organizmu, niedobór lipidów w warstwie rogowej oraz mniejsza zdolność do wiązania i zatrzymania wody w warstwie naskórka. Nie bez znaczenia jest także wpływ warunków pogodowych, związanych z niskimi temperaturami czy zbyt mocną ekspozycją na słońce.

Reklama

Jak rozpoznać suchą skórę?

Określenia „sucha skóra” używamy w odniesieniu do typu skóry, która wytwarza mniej sebum, niż potrzebuje. Ze względu na zbyt małą ilość sebum, skórze brakuje lipidów, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego poziomu nawilżenia i odpowiedniej ochrony przed szkodliwymi czynnikami. Można wyróżnić 2 podtypy skóry suchej: odwodnioną - ze względu na zaburzenia wydzielania potu i jednoczesny niedobór naturalnego czynnika nawilżającego oraz odłuszczoną - ze zmniejszoną ilością produkcji łoju.

Z suchą skórą najczęściej zmagają się osoby, które cierpią na atopowe zapalenie i alergie. Największym jej problemem jest podatność na podrażnienia, zmiany alergiczne i infekcje, często powodujące kontaktowe zapalenie skóry.

- Ze względu na specyficzne problemy, sucha skóra potrzebuje znacznie większej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Stosunkowo łatwo można zidentyfikować ten typ skóry ze względu na charakterystyczne cechy – matowość, szorstkość w dotyku, a po myciu odczuwalne napięcie i ściąganie. Jest ona cienka, mogą przez nią prześwitywać naczynia krwionośne. Szybciej też niestety starzeje się niż skóra normalna czy tłusta, zazwyczaj pojawiają się na niej wcześniej zmarszczki mimiczne – wyjaśnia Katarzyna Przyborek, kosmetolog z Kliniki Młodości Blanki Pawłowskiej.

Pomoc we własnym zakresie – przede wszystkim nawilżanie i natłuszczanie

O skórę suchą należy dbać szczególnie, skupiając się w codziennej, domowej pielęgnacji na jej nawilżaniu i natłuszczaniu. Sięgając po naturalne, dobrej jakości preparaty nawilżające, które dostarczą i zwiążą wilgoć w warstwie rogowej naskórka oraz po kosmetyki natłuszczające, które uzupełnią poziom lipidów i zabezpieczą skórę przed dalszą utratą wilgoci. Wybór produktów na rynku jest duży, ale warto w pierwszej kolejności wybierać te, które zawierają składniki pomagające nawilżyć skórę na wiele godzin, czyli zawierające na przykład: ceramidy, glicerynę, witaminy B3, B5, E i kwas hialuronowy.

W przypadku demakijażu, powinno się sięgać po kosmetyki niezawierające alkoholu, który dodatkowo podrażnia i wysusza skórę. Najlepiej do usunięcia makijażu stosować preparaty dedykowane suchej skórze, zarówno mleczka, emulsje i toniki. Można również stosować płyny micelarne, stworzone z myślą o suchej skórze, nienaruszające warstwy ochronnej naskórka. Sucha skóra twarzy wymaga delikatnego złuszczania, dlatego raz w tygodniu warto zastosować peeling enzymatyczny, a następnie na oczyszczoną z martwego naskórka twarz nałożyć odżywczą maseczkę, na przykład z kwasem hialuronowym, pantenolem, mocznikiem czy z alantoiną.

Profesjonalne wsparcie

Coraz więcej osób zgłasza się do specjalistów z zakresu kosmetologii i dermatologii, poszukując rozwiązania swoich problemów suchej skóry. Gdy codzienna pielęgnacja nie łagodzi objawów, a skóra jest wciąż odwodniona, ściągnięta i szorstka, to sygnał że warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Pogłębiony wywiad, zrealizowany przez kosmetologa, pozwala przygotować optymalny plan pielęgnacji oraz właściwe dobrać zabiegi, eliminując przeciwwskazania do wykorzystania określonych metod.

- Podstawową pielęgnacji gabinetowej suchej i odwodnionej skóry jest dwukierunkowe działanie, polegające na głębokim nawilżaniu skóry i jednocześnie na odbudowywaniu uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego. Do tego procesu można zastosować na przykład mezoterapię bezigłową, infuzję tlenową z wykorzystaniem serum z kwasem hialuronowym, ceramidami, czy mezoterapię mikroigłową – mówi Katarzyna Przyborek.

Istotne znaczenie dla stanu każdej skóry, a szczególnie suchej ma również jej regularne złuszczanie, które sprawia że lepiej ona oddycha i wchłania preparaty odżywcze. Dlatego wśród rekomendowanych zabiegów gabinetowych pojawiają się także często zabiegi z wykorzystaniem peelingów chemicznych, na przykład z zastosowaniem kwasu laktobionowego, który przywraca barierę hydrolipidową naskórka, odblokowuje pory, a także zmniejsza widoczność zmarszczek.

Sucha skóra wymaga większej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, pozytywny wpływ na jej wygląd mają odpowiednio dobrane i regularnie stosowane zabiegi. W przypadku takiej cery warto, aby kosmetolog dodatkowo przygotował plan domowej pielęgnacji, który wzmocni i przedłuży efekt zabiegów gabinetowych.