Gdy za oknem robi się coraz cieplej, staramy się możliwie najszybciej i najlepiej przygotować nasze ciało do lata. W tym celu często sięgamy po metody dotyczące powierzchownych kwestii: stosujemy zabiegi upiększające, poznajemy najnowsze trendy w makijażu czy też zmieniamy garderobę. Niestety często zapominamy o tym, że tylko ze zdrowego organizmu można wydobyć prawdziwe, naturalne piękno. Jak więc sprawić, by nasz organizm był gotowy do lata?

Reklama

Po pierwsze: oceń swój organizm

Zanim przystąpisz do pracy nad swoim zdrowiem, warto najpierw rzetelnie ocenić jego stan. Możemy wymienić wiele pozornie błahych symptomów, które mogą świadczyć o słabszej kondycji naszego organizmu. Przykładem może być zły stan płytki paznokcia – białe plamki na jej powierzchni bardzo często są objawem braku cynku, co może powodować problemy z układem rozrodczym lub odpornością. Nie należy jednak skupiać się tylko na powierzchownych symptomach, mogą one bowiem mieć wiele przyczyn. Aby kompleksowo zdiagnozować, jakich składników odżywczych nam brakuje, warto zasięgnąć porady specjalisty. Skutecznym rozwiązaniem może być Test Obciążeń Organizmu.

Test ten pozwoli dokładnie sprawdzić, czego brakuje naszemu organizmowi. Jest on szybki i nieinwazyjny, dzięki czemu pozwala praktycznie natychmiast wykryć źródła problemów – mówi Weronika Łapińska z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum. – Przykład może stanowić sucha skóra, której kondycji nie poprawimy nawet najdroższymi kremami, jeśli wcześniej nie zostanie ona prawidłowo odżywiona od środka – dodaje.

Po drugie: nadrób braki

Gdy już wiemy, jakich składników brakuje nam do pełni zdrowia, możemy zająć się uzupełnianiem niedoborów. Bardzo ważne jest przyjrzenie się dotychczasowej diecie i zmiana negatywnych nawyków żywieniowych. To jednak nie zawsze może okazać się wystarczające. Duże niedobory trudno nadrobić samym pożywieniem. Pozornie zdrowe potrawy są ubogie w składniki odżywcze. Wynika to z niskiej jakości gleb, na której rosną rośliny, oraz z późniejszej obróbki termicznej produktów. Z tego właśnie powodu warto stosować odpowiednią suplementację. Tu również należy zachować rozsądek: Nie wszystkie suplementy dostępne na rynku są zdrowe i bezpieczne. Najlepiej sięgnąć po produkty na bazie naturalnych składników, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Aby dobrać je indywidualnie do potrzeb organizmu, niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.

Po trzecie: zacznij ćwiczyć!

Zgubienie zbędnych kilogramów przed wakacyjnym urlopem to marzenie wielu osób. Trzeba jednak pamiętać, że idealna figura to efekt długotrwałych ćwiczeń. Warto wykorzystać naszą wiosenno-letnią motywację do rozpoczęcia regularnych ćwiczeń i przekucia ich w nawyk. Możemy zacząć od dwudziestominutowego spaceru trzy razy w tygodniu – nie warto od razu zabierać się za ciężkie ćwiczenia, gdyż szybko możemy się zniechęcić. Z czasem stopniowo należy zwiększać obciążenie i intensywność ćwiczeń. Ważne, by odkryć ten rodzaj sportu, który będzie nam sprawiał przyjemność. Po kilku tygodniach takich przygotowań do wakacji przywykniemy do codziennego wysiłku i z łatwością będziemy kontynuować aktywność fizyczną nawet po upływie wyczekanego lata.

Po czwarte: zadbaj o skórę

Przed urlopem warto również zadbać o kondycję naszej skóry od zewnątrz. Oczyszczenie cery przez maski i peelingi pozwoli uniknąć późniejszych problemów w postaci np. przebarwień. Kluczowe jest również odpowiednie nawilżenie. Na rynku dostępnych jest wiele balsamów, jednak spośród nich należy wybrać te stworzone z naturalnych składników. Aby bezpiecznie funkcjonować w wakacje niezbędna jest również odpowiednia ochrona przed słońcem.

Aby skóra mogła wyglądać promiennie, musi zostać odpowiednio oczyszczona, dożywiona i nawilżona. Kremy z filtrem UVA i UVB oraz unikanie słońca w najcieplejszych godzinach pozwoli ją ochronić, a także uniknąć kłopotliwych poparzeń – mówi Anna Smoczyńska, kosmetolog. – Jeśli chcemy przyspieszyć proces opalania, warto sięgnąć po beta-karoten – dodaje.

Po piąte: baw się dobrze!

Wakacje to czas odpoczynku, ciesz się więc wolnym czasem i swoim zadbanym organizmem. Pamiętaj, że niezależnie od wagi uśmiech dodaje uroku każdemu. Udanego wypoczynku!