Wbrew niektórym opiniom, aktywność fizyczna wcale nie szkodzi w czasie menstruacji, choć prawdą jest, że zbyt intensywne ćwiczenia mogą nasilić krwawienie. We wszystkim należy zachować odpowiedni umiar - wysiłek fizyczny powinien być dostosowany do możliwości i predyspozycji podczas okresu. Co ciekawe, podczas miesiączki oraz kilka dni po jej zakończeniu, zdolności wysiłkowe naszego organizmu są większe niż zazwyczaj. Jeśli odczuwamy silne bóle, sport potrafi skutecznie je zmniejszyć, dzięki uwalnianiu endorfin działających uśmierzająco na ból. Endorfiny doskonale zwalczają również psychiczne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, eliminują rozdrażnienie, huśtawkę nastrojów, płaczliwość, czy problemy z koncentracją – zamiast rozweselać się tabliczką czekolady, załóż dres i wybierz się na krótki trening.

Reklama

Nie oszukujmy się jednak, że dla każdej z nas menstruacja to wyjątkowo uciążliwy czas, którego wolałybyśmy unikać – najmniej komfortowym momentem jest tydzień przed rozpoczęciem miesiączki - gdy progesteron osiąga swój najwyższy poziom. W tym czasie nasze możliwości osiągnięcia dużej prędkości w trakcie biegania mogą ulec ograniczeniu, a częstotliwość oddechu często ulega podwyższeniu.

Wiele kobiet korzysta z antykoncepcji, która pomaga nam wyregulować miesiączkę, tak, by nie była uciążliwym zaskoczeniem np. w trakcie aktywności fizycznej – dla kobiet wyjątkowo aktywnych fizycznie wiąże się to przecież z dostosowaniem planu treningowego do rytmu ciała. Poza powszechnie znaną metoda przyjmowania pigułek, istnieje wiele innowacyjnych metod, która oferuje kobietom poczucie komfortu. Jedną z nich jest implant wielkości kilku centymetrów, który wprowadza się pod skórę na ramieniu. Wydziela tylko jeden żeński hormon, progestagen, który hamuje owulację. Dużą zaletą tego sposobu antykoncepcji jest fakt, że nie trzeba pilnować terminów przyjmowania środków, które przy stosowaniu antykoncepcji są bardzo ważną sprawą wymagającą skrupulatności.

Innym rozwiązaniem jest antykoncepcja o wydłużonym schemacie stosowania. Tabletki te mają takie samo działanie jak zwykłe tabletki antykoncepcyjne, jednak są praktyczne w stosowaniu pod kątem redukcji krwawień. Krwawienie pojawia się dopiero pod koniec trzeciego miesiąca stosowania i trwa zaledwie trzy do czterech dni. W związku z tym kobieta ma tylko cztery krwawienia w ciągu roku.