Buty do biegania muszą być miękkie, z odpowiednią amortyzacją. Amortyzacja w bucie ma zapobiegać kontuzjom śródstopia, kolan i mięśni ud. Przy bieganiu po miękkim podłożu – lesie lub łące – rolę amortyzatora pełni samo podłoże.

Reklama

– Największym błędem popełnianym przez Polki przy wyborze butów jest zwracanie uwagi tylko na ich kolor i atrakcyjność. A przede wszystkim powinnyśmy się kierować wygodą i dobrym rozmiarem. Lepiej, żeby but był 3 milimetry za duży, niż milimetr za mały, bo wtedy łatwo o odgnioty i odciski, które później przeszkadzają i zniechęcają do aktywności fizycznej – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Wioletta Frankiewicz, lekkoatletka, biegaczka, ambasadorka marki PUMA.

Przy wyborze obuwia sportowego bardzo ważne jest, aby but przylegał do stopy, ale jej nie uciskał. Źle dopasowane obuwie może prowadzić do deformacji stopy, odnawiających się odcisków, co w konsekwencji sprawia, że bieganie przestaje być źródłem przyjemności. Nie należy również wierzyć w to, że obuwie jest w stanie wymodelować sylwetkę.

Nie będziemy miały bardziej jędrnych pośladków, jeżeli nie poćwiczymy. To od nas zależy, czy będziemy miały jędrne ciało, czy będziemy w dobrej formie i jak będziemy wyglądać – mówi Wioletta Frankiewicz.

Obuwie sportowe najlepiej kupować w sklepach sportowych. Stoiska dla biegaczy ma w Polsce niemal każda marka butów.