Śniadanie

Reklama

W każdej zdrowej diecie najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie, odpowiadające za prawidłową przemianę materii. Zatroszczmy się o to, by zawierało 1 z 5 porcji witamin, jaką są warzywa, owoce lub szklanka soku 100%.

Drugie śniadanie

Dbając o regularność spożywania posiłków, po trzech godzinach od pierwszego posiłku nadchodzi czas na drugie śniadanie w postaci drobnej przekąski. Zadbajmy, aby była ona lekka, mało kaloryczna i bez cukru.

Obiad

Obiad powinien być największym objętościowo, ale i najbogatszym pod kątem energetycznym posiłkiem w ciągu dnia.

Podwieczorek

Późnym popołudniem nadchodzi czas podwieczorku. Często kojarzy nam się ze słodkim smakiem, jednak batony lub ciastka są bardzo kaloryczne i dodatkowo bogate w tłuszcze trans, które podnoszą poziom „złego” cholesterolu LDL, sprzyjają cukrzycy i nowotworom. Warto zastąpić je np. zdrową przekąską Fruktajl o smaku jabłko-śliwka z dodatkiem zbóż, zawierającą - dający uczucie sytości - błonnik. Składnik ten nie tylko przyczynia się do mniejszego wchłaniania cholesterolu, ale także spowalnia rozkład węglowodanów i przyspiesza perystaltykę jelit.

Kolacja

Jako ostatni posiłek dnia, kolacja powinna być lekkostrawna i zjedzona trzy do czterech godzin przed snem.

Jak podjadać z głową?

  • Jedz regularnie! Unikniesz niekontrolowanych wahań poziomu cukru we krwi.
  • Dbaj o to, aby jeść nie rzadziej, niż co 3 godziny. Unikniesz magazynowania przez organizm nadwyżki energii odkładającej się w postaci tkanki tłuszczowej. Nie pozwól by niespodziewanie dopadł Cię głód. Staraj się mieć zawsze przy sobie zdrową, owocową przekąskę.
  • Sprawdzaj etykiety i pamiętaj o produktach zbożowych bogatych w błonnik. Daje on uczucie sytości na dłuższy czas. Najlepszym źródłem błonnika są: kasze, fasola, groch, otręby, owoce, jak również ciemne pieczywo.
  • Na przekąski wybieraj np. koktajle owocowe. Zapomnij o krakersach, chipsach i ciastkach, większość z nich zawiera spore ilości tłuszczu i konserwantów. Na mieście, w pracy, na spacerze a nawet w domu możesz mieć zawsze pod ręką owocowy Fruktajl.
  • Częste, ale mniejsze posiłki nie rozpychają żołądka, a Ty nie przyzwyczajasz organizmu do dużych ilości jedzenia.
  • Urozmaicona dieta, bogata w witaminy i składniki mineralne, to witalność, wyśmienite samopoczucie i świetny wygląd. Sprawi, że nie tylko zapewnisz sobie siły witalne i wyśmienite samopoczucie, ale będziesz też świetnie wyglądać.
  • Jeżeli masz ochotę na kawałek tortu lub pączka, koniecznie zjedz tę kaloryczną bombę rano! W ten sposób drugą część dnia będziesz mieć na spalenie nadprogramowych kalorii, a na podwieczorek wybierz lekką przekąskę.
  • Zadbaj o to, aby w Twoim codziennym menu nie zabrakło owoców, które są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Dzięki sokom 100% w poręcznych kartonach łatwiej mieć je zawsze pod ręką.
  • Białe pieczywo, naleśniki, kopytka, winogrona, bób czy frytki to przysmaki powodujące szybki wzrost i spadek poziomu glukozy w organizmie. Właśnie wtedy pojawia się ochota na słodycze. Staraj się je ograniczać!
  • Gdy nie będziesz mógł opanować pokusy na słodycze, wybierz gorzką czekoladę, sezamki, suszone owoce czy chałwę. Produkty te zawierają stosunkowo mało szkodliwych kwasów tłuszczowych, mają niski indeks glikemiczny, jak również dostarczają cennych składników mineralnych.

Podziękowania za przygotowanie artykułu dla producenta zdrowej przekąski FRUKTAJL.