Argania Spinosa – drzewo życia Berberów

Olej wytwarza się z owoców arganii, która jest endemitem. Żyje na ograniczonym terenie – wyłącznie w południowo-zachodniej części Maroka. Gatunek tego drzewa przetrwał w niezmienionej formie 24 mln lat i może owocować nawet 400 lat. W 1998 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie należy do gatunków zagrożonych i jest prawdziwym skarbem Maroka.

Reklama

Rdzenni Marokańczycy – Berberzy już od wieków doceniają zdrowotne oraz kosmetyczne zalety arganii, przypisując jej cudowną, życiodajną moc. Dary tego drzewa pozwalały im przetrwać w dobrym zdrowiu, w niesprzyjającym pustynnym klimacie. Dość wcześnie olej zaczęto stosować do pielęgnacji ciała. Kobiety berberyjskie nazywały go nawet eliksirem młodości. Do dziś olej jest wytwarzany tradycyjnymi metodami, dzięki czemu zachowuje w pełni swe niezwykłe właściwości.

Jak powstaje płynne złoto

Owoce drzewa arganowego są okrągłe i nieco większe od oliwki. Wnętrze skrywa twardy orzech. W nim znajdują się 2-3 nasiona, z których wytwarza się olej. Jego pozyskiwanie i wytwarzanie to żmudny, długotrwały proces. Olej jest tłoczony na zimno, tradycyjną metodą. Zajmują się tym kobiety marokańskie zrzeszone w kooperatywach. Pierwszy etap produkcji polega na zmiażdżeniu orzecha i wyłuskaniu nasion. Później nasiona praży się w glinianych piecach, a następnie mieli w kamiennych żarnach. Tak powstaje oleista maź, z której ręcznie wyciska się olej. Do wyprodukowania 1 litra oleju potrzeba aż 30 kg owoców. Właśnie, dlatego oryginalny olej arganowy jest produktem rzadkim i luksusowym. Jednak liczne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne sprawiają, iż jest w pełni wart swojej ceny.

Dla zdrowia i urody

- Olej arganowy można stosować jako produkt kosmetyczny lub spożywczy – tłumaczy Maria Zubowicz, manager Maroko Produkt.

Reklama

Kosmetyczny olej jest tłoczony na zimno i ma charakterystyczny złoty kolor. Można wmasowywać go w twarz, stosować jako oliwkę do ciała, serum do włosów lub paznokci. Z kolei olej spożywczy jest tłoczony z prażonych nasion. Ma ciemniejszą barwę i orzechowy posmak. Obfituje w nienasycone kwasy tłuszczowe – można go, więc stosować jako suplement diety. Olej to świetny dodatek do sałatek i surówek. W kuchni może stanowić alternatywę dla masła lub oliwy dla oliwek. W połączeniu z miodem lub konfiturą będzie pysznym i zdrowym smarowidłem do pieczywa.

Dobroczynne właściwości

Olej arganowy EFAS jest skutecznym sprzymierzeńcem w walce o zdrową i młodą skórę. Kosmetolodzy i dermatolodzy docenili pielęgnacyjne właściwości oleju arganowego, gdyż łagodzi stany zapalne skóry, spłyca zmarszczki, zmniejsza blizny, a także pomaga w walce z chorobami skóry takimi jak trądzik, czy łuszczyca. Liczne witaminy i minerały w nim zawarte sprawiają, że regularne stosowanie obniża ryzyko zachorowań na choroby serca, układu krążenia, Alzheimera, Parkinsona i choroby nowotworowe. Warto, więc włączyć olej do swojej pielęgnacji oraz diety.

Uważaj na zakupach

Prawdziwy olej arganowy przeznaczony do zabiegów kosmetycznych jest niezwykle cenny i rzadki, a to wpływa na jego cenę. Planując zakup, warto uważać na nieuczciwych sprzedawców. Najlepiej zainwestować w produkt oznaczony specjalnym certyfikatem np. Ecocert. Mamy wtedy pewność, że nabywamy produkt oryginalny, od sprawdzonego producenta i importera, dzięki czemu będziemy mogli w pełni korzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje „skarb Maroka”.