Naukowcy z Uniwersytetu St Andrews doszli do wniosku, że większe spożycie owoców i warzyw stanowi naturalny i co najważniejsze, zdrowy samoopalacz.

Reklama

Badacze wyliczyli, że trzy porcje warzyw i owoców spożywanych codziennie przez sześć tygodni wystarczą, aby nasza skóra nabrała blasku i zdrowego, złocistego koloru. Co więcej, naukowcy dostrzegli, że jedzenie warzyw i owoców wpływa również na atrakcyjność.

- Wyniki naszych badań mogą być doskonałą motywacją do tego, aby porzucić niebezpieczne sposoby opalania się na rzecz prostych i zdrowych sposobów poprawiania wyglądu skóry - podkreśla dr Ross Whitehead.

Warzywa i owoce uznawane są za naturalny samoopalacz przede wszystkim dzięki zawartości karotenoidów, substancji, które nadają im kolor.

Podstawowym źródłem karotenoidów w diecie człowieka są żółto oraz czerwono zabarwione warzywa i owoce oraz ciemnozielone warzywa liściaste, a ich najbogatszym naturalnym źródłem są: marchew, słodkie ziemniaki, dynia, pietruszka naciowa, jarmuż, szpinak, papryka, morele, brokuły, pomidory.

>>> ZOBACZ RÓWNIEŻ!