Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP** wynika, że tylko 19% Polek jest zadowolonych ze swojego wyglądu. Polki marzą głównie o poprawieniu twarzy (66%), brzucha (43%) i ud (24%). Aż 88% kobiet z wyższym wykształceniem przyznało, że chciałoby dokonać takiego zabiegu w przyszłości.

Reklama

- Z roku na rok obserwuję wzrost zainteresowania Polaków zabiegami plastycznymi. Klientkami są przede wszystkim kobiety do 40 roku życia. Jednak w klinice coraz częściej pojawiają się mężczyźni. Obecnie stanowią oni prawie 50% moich Pacjentów – mówi dr Monika Grzesiak z Centrum Chirurgii Plastycznej w Warszawie.

Koszt operacji plastycznej

Chirurgia plastyczna to nie tylko stosunkowo niedrogie zabiegi, jak korekta uszu czy blizn, ale także te droższe, tj. plastyka brzucha, lifting, liposukcja. Najbardziej kosztowne są te zabiegi, podczas których chirurg dokonuje kilku zmian w czasie jednej operacji. W takich przypadkach w grę wchodzą sumy znacznie powyżej średnich zarobków.

• Plastyka nosa + powiększenie piersi (łączny koszt około 25 000 złotych)

• Lifting twarzy + liposukcja kończyn dolnych (łączny koszt około 27 000 złotych)

• Lifting twarzy + plastyka nosa + tłuszcz na cienie pod oczami (łączny koszt około 30 000 złotych)

Wiele pacjentek, które decydują się na kilka zabiegów, woli poddać się jednej operacji. Raz doświadczyć bólu i narkozy. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie zabiegi mogą być ze sobą łączone. Tę decyzję zawsze ostatecznie podejmuje chirurg, analizując poszczególne przypadki.

Tabu

Chirurgia plastyczna przestała być tematem tabu, choć Polacy wciąż niechętnie przyznają się do przeprowadzonych zabiegów.

- Co innego jest mówić o tym, co chciałoby się poprawić, a co innego otwarcie przyznać się do skorzystania z pomocy chirurga plastycznego. Sądzę jednak, że idziemy w dobrym kierunku, dojrzewamy do tego, by wreszcie przestać się wstydzić własnej cielesności - mówi dr Monika Grzesiak, chirurg plastyczny.

*Polskie Stowarzyszenie Medycyny Estetycznej, badania z 2012 roku

**TNS OBOP, badania z 2011 roku