W wieku około 25 lat zmniejsza się aktywność fibroblastów w naszej skórze, ulega spowolnieniu synteza kolagenu i kwasu hialuronowego oraz metabolizm komórkowy, wskutek czego skóra zaczyna stopniowo tracić swój zdrowy, młodzieńczy wygląd i blask2. Staje się sucha, odwodniona, cieńsza, pojawiają się przebarwienia oraz pierwsze zmarszczki mimiczne.

Większość kobiet biegnie wtedy do drogerii po kremy przeciwzmarszczkowe. Producenci kosmetyków obserwują, że coraz więcej młodych kobiet stosuje kremy z wyższej półki... wiekowej. Często dwudziestoparolatki stosują kremy dla kobiet po 40 roku życia3. Jednak jak wynika z badań naukowców, łatwiej jest zapobiegać zmarszczkom począwszy już od 20 r.ż., niż później z nimi walczyć. Kluczem spowolnienia procesów starzenia są antyoksydanty i unikanie promieniowanie UV!

Tak dla antyoksydantów!

Antyoksydanty to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w walce ze zmarszczkami. Ich działanie polega na neutralizowaniu wolnych rodników, które są odpowiedzialne za starzenie się naszej skóry.

Antyoksydanty istnieją w różnej postaci m.in.:

• witamin (A, C, E),

• składników mineralnych (cynk, miedź, selen, mangan),

• koenzymu Q10

• polifenoli (największe ich stężenie występuje w jagodach, wiśniach, truskawkach, malinach, czarnej porzeczce, aronii, dzikiej róży i liściach zielonej herbaty)4

Antyoksydanty możemy również znaleźć w kremach do twarzy, zarówno na dzień jak i na noc, oraz w codziennych posiłkach. Nasza dieta powinna być bogata w czerwone i fioletowe owoce (m.in. jagody acai, dzika róża, aronia, bez czarny, borówki, żurawina, jeżyny, maliny, jagody, truskawki ) oraz warzywa (m.in. karczochy, czosnek, czerwona kapusta, brokuły, kalafior, czerwone buraczki,).

- Niestety, perfekcyjnie zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, jest czasochłonna i trudna do zrealizowania - mówi lekarz medycyny estetycznej i anti-aging, dr Beata Antosik. - Z powodu braku czasu, w natłoku codziennych obowiązków, często nie jesteśmy w stanie z różnych powodów odżywiać się w sposób racjonalny, stąd na różnych etapach naszego życia mogą występować istotne dla naszego zdrowia niedobory substancji odżywczych, szczególnie tych, które wpływają na opóźnienie procesów starzenia. Można jednak skorzystać z suplementów diety anti-aging (w aptekach już od ok. 30 zł za miesięczną kurację). Dostarczają one niezbędnych antyoksydantów do naszego codziennego menu, abyśmy jak najdłużej mogły cieszyć się pięknem naszej skóry - dodaje.

Nie dla słońca!

Okazuje się, że głównym czynnikiem odpowiadającym za starzenie się skóry aż w 80% jest... promieniowanie UV5. Jest to fakt poparty licznymi badaniami naukowymi. Mimo to, trudno sobie wyobrazić letni wypoczynek bez wylegiwania się na plaży. Pamiętajmy jednak, że żaden krem przeciwzmarszczkowy nie zlikwiduje skutków nierozważnego korzystania ze słońca. Dermatolodzy stanowczo zalecają dużą ostrożność w dawkowaniu naszej skórze kąpieli słonecznych. Jeśli szczególnie zależy nam na opaleniźnie, najlepiej zainwestować w samoopalacze lub opalanie natryskowe. Pamiętajmy także, że każdy krem do twarzy, jaki stosujemy w ciągu letniego dnia, nawet przebywając w mieście, powinien mieć jak najwyższy filtr. Bez tego ani rusz!

>>> ZOBACZ ZDJĘCIA!

Przypisy:

1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolagen

2.  http://www.urodapolska.pl/kolagen-program-przeciwstarzeniowy.html

3.  według dermatolog prof. Joanny Narbutt z UM w Łodzi

4. http://portalwiedzy.onet.pl/88342,,,,antyoksydanty_pokarmowe,haslo.html

5. Gałęba Anna, Ocena jakości życia pacjentów przed i po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, rozprawa doktorska, Poznań 2011