Specjaliści zachęcają do odłożenia na półkę napojów izotonicznych. Zamiast tego proponują włożyć do swojej torby treningowej banany. Jak zapewniają naukowcy, owoce te dają takiego samego "kopa" energetycznego i mają mniej kalorii.

Reklama

Naukowcy z North Carolina Research Campus postanowili sprawdzić, czy spożywanie napojów izotonicznych faktycznie przynosi większe korzyści sportowcom, niż prosta owocowa przekąska.

Nie tylko odkryliśmy, że nie było żadnej wyraźnej różnicy w działaniu bananów i napojów izotonicznych. Okazało się nawet, że zjedzenie owoców przynosi większe korzyści - wyjaśnił autor badań dr David Nieman.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie trenujących rowerzystów. Sportowcy zostali poproszeni o to, aby w trakcie trzygodzinnego treningu, co 15 minut spożywali oni szklankę izotonika, albo połówkę banana.

Potas, antyoksydanty i inne wartości odżywcze bananów

Reklama

Eksperyment pokazał, że banany dostarczały rowerzystom większej ilości składników, tj. antyoksydanty, których nie zawierają napoje izotoniczne. Dodatkowo są one źródłem potasu, witaminy B6 i błonnika. Naukowcy jednoznacznie stwierdzili, że banany zawierają mieszankę zdrowszych cukrów, których sportowcy potrzebują do podniesienia poziomu energii.

Myślę, że jest wielu sportowców, którzy niechętnie sięgają po takie napoję, będące w rzeczywistości smakową mieszanką cukrów i wody. Wyniki badań pokazują, że istnieją inne, zdrowsze i równie skuteczne alternatywy dla sportowców - podsumowuje dr Nieman.