Zgodnie z przyświecającą jej misją dbałości o kobiece zdrowie, firma pragnie zwrócić uwagę na wpływ posiadania odpowiedniej, dobranej we właściwym rozmiarze bielizny sportowej na zdrowie kobiecych piersi w trakcie ćwiczeń fizycznych. Różne formy aktywności nie zawsze bowiem wpływają właściwie na biust, dlatego konieczna jest pełna wiedza o ich bezpośrednim oddziaływaniu na tę część kobiecego ciała. Tak narodził się pomysł ekspertów w zakresie bra fittingu, którzy przy wsparciu lekarzy, trenerów fitness i osobowości ze świata mediów i sportu, rozpoczęli realizację akcji "Wsparcie na starcie".

Reklama

Akcja społeczna "Wsparcie na starcie" ma na celu naświetlenie problemów, z jakimi borykają się kobiety, które uprawiają sport, a jednocześnie uświadomienie zagrożenia, jakie niesie za sobą ćwiczenie bez odpowiedniej bielizny sportowej. Podczas intensywnej aktywności fizycznej szczególnie narażone są piersi, które poruszają się bardziej niż reszta ciała. Ten organ nie ma mięśni, podtrzymywany jest jedynie dzięki więzadłom i delikatnej, łatwo rozciągliwej skórze. Bez odpowiedniego podtrzymania biustu podczas treningów więzadła Coopera rozciągają się, powodując ból i dyskomfort. Rezultatem tego procesu może być obwiśnięcie biustu, które prowadzi tym samym do bardzo bolesnych i nieestetycznych konsekwencji.

Aktywnym kobietom niezbędna jest właściwie dobrana bielizna sportowa, zapewniająca ich piersiom odpowiednie podtrzymanie. Ćwiczenie w codziennej bieliźnie nie gwarantuje bowiem wymaganego poziomu podtrzymania biustu, sprawiając dyskomfort, prowadząc do bólów kręgosłupa i głowy. W dodatku kobiety mogą odczuwać zakłopotanie swoim wyglądem, co skłania je do przybrania postawy zgarbionej, która utrudnia z kolei prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Efektem jest nie tylko narażenie ciała na ból, lecz także skrępowanie ruchów, które uniemożliwi osiągnięcie zamierzonych wyników sportowych.

Marka Panache Sport chce edukować kobiety. Z badań Progressive Sport Technology na Uniwersytecie w Loughborough w Wielkiej Brytanii wynika, że odpowiedni biustonosz sportowy we właściwym rozmiarze redukuje wstrząsy biustu podczas uprawiania sportu aż o 83% oraz eliminuje ból i zmniejsza ryzyko obwiśnięcia piersi. Przekazanie młodym kobietom informacji o konieczności dbania o zdrowie piersi poprzez noszenie biustonosza sportowego we właściwym rozmiarze w czasie ćwiczeń wpłynie na poprawę ich postawy, komfortu, zwiększy samoocenę oraz skłoni do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, które dotychczas - ze względu na niewystarczające podtrzymanie - były poza ich zasięgiem.

Integralną częścią akcji "Wsparcie na starcie" jest petycja, którą organizator złoży do Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, apelując o wystosowanie formalnej rekomendacji, dotyczącej stosowania biustonosza sportowego podczas ćwiczeń jako zalecanego elementu stroju gimnastycznego.

Inicjatorki akcji przekonują, że warto zwrócić uwagę na to, że nawet najlepszy, ale źle dopasowany biustonosz, nie spełnia swojego zadania i zamiast pomóc może spowodować większą krzywdę. Dlatego też organizatorzy akcji "Wsparcie na Starcie" chcieliby nauczyć młode kobiety, jak poprawnie dobrać bieliznę odpowiednią do wielkości ich piersi. W ramach tej edukacji organizator chce prowadzić lekcje bra fittingowe, czyli naukę w zakresie właściwego doboru biustonosza, w szkołach średnich i wyższych na terenie całej Polski, gdyż właśnie w szkole młode kobiety powinny nauczyć się profilaktyki dbania o zdrowie swojego biustu.