W oczyszczaniu skóry należy pamiętać o trzech etapach: demakijażu, oczyszczaniu/myciu i złuszczaniu martwego naskórka, stosując specjalnie do tego celu przeznaczone kosmetyki. Ważne jest, by przy wyborze preparatu kierować się typem skóry - każdy rodzaj skóry bowiem ma swoje określone właściwości i wymaga innych środków myjących.

Reklama

Demakijaż wymaga zastosowania produktów takich jak: płyny do demakijażu oczu, płyny micelarne, mleczka/śmietanki czy toniki. Płyny do demakijażu oczu szybko i skutecznie usuwają makijaż, zaś płyny dwufazowe uporają się również z makijażem wodoodpornym. Oparte na łagodnych recepturach, najczęściej bezzapachowe i bez barwników, nie podrażniają skóry wokół oczu. Mleczka i śmietanki to przede wszystkim emulsje O/W („olej w wodzie”) czyli substancje tłuszczowe rozpuszczone w fazie wodnej. Efektywnie usuwają wszelkie zanieczyszczenia, pozostawiając skórę czystą i ukojoną, a jednocześnie, dzięki składnikom nawilżającym, skutecznie natłuszczają skórę. Dla osób nie mogących jednak stosować mleczka, polecany jest płyn micelarny. Toniki działają łagodząco, oczyszczająco, ściągająco, tonizująco i odświeżająco, a jednocześnie pomagają wyrównać pH skóry.

Codziennemu demakijażowi powinno od czasu do czasu towarzyszyć złuszczanie martwego naskórka, aby przywrócić skórze naturalny i zdrowy koloryt. Peelingi gruboziarniste poleca się osobom o zmęczonej i poszarzałej cerze, natomiast peelingi drobnoziarniste lub enzymatyczne osobom o delikatniejszej skórze. Warto pamiętać, żeby wykonywać je nie częściej niż 2 razy tygodniowo. Osobom, które wolą kompaktowe rozwiązania, proponujemy żele peelingujące, które zarówno oczyszczą cerę, jak i złuszczą zrogowaciały naskórek.

Ostatnim etapem może być nałożenie maseczki oczyszczającej, które pomoże uregulować wydzielanie sebum, ograniczyć rozwój drobnoustrojów i usunąć zrogowaciały naskórek.

Czy wiesz, że…?

pH to miara kwasowości lub alkaliczności w skali od 0 do 14. Wartość pH 7 jest uznana za obojętną, czyli neutralną. Poziom wyższy niż 7 jest zasadowy (alkaliczny), a poniżej 7 kwaśny. Naturalny odczyn skóry ma pH od 5 do 5,5. Skóra jest wtedy mniej skłonna do podrażnień. W niższym pH naturalna flora bakteryjna skóry pozostaje w równowadze i nie rozwijają się szczepy chorobotwórcze (patogenne).

OCZYSZCZANIE SKÓRY W LICZBACH

• Ok. 41% kobiet do oczyszczania i demakijażu twarzy stosuje wodę z mydłem

• Ok. 27% używa mleczek do demakijażu, toników używa 22% ogółu kobiet (Źródło: Badanie używania kosmetyków przez młode Polki, przeprowadzone przez TNS Pentor dla LK Dr Irena Eris w okresie styczeń – luty 2011)

Podziękowania dla Pani Moniki Pasikowskiej, Kierownika Laboratorium Naukowego Lirene