W ramach kampanii Change4Life brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) postanowiła poddać 20 gospodarstw domowych pewnemu eksperymentowi. Wszystkich domowników poproszono o sporządzenie listy produktów spożywczych, które skonsumowali przez dwa tygodnie.

Reklama

Następnie 10 rodzin, pięć par i pięć osób żyjących samotnie otrzymało podstawowe porady, jak zaplanować tygodniowe menu i sporządzić listę zakupów.

Drugi tydzień eksperymentu pokazał, że osoby planujące posiłki zaoszczędziły średnio 29 funtów, z czego 15 funtów to pieniądze przeznaczane do tej pory na przekąski na mieście. Dodatkowo zanotowano, że osoby biorące udział w eksperymencie jedzą bardziej systematycznie, spożywają więcej warzyw i owoców i rzadziej sięgają po przekąski. W ciągu roku taki system pozwalał zaoszczędzić nawet 1,5 tys. funtów.

- Nawet, jeśli jesteś bardzo zajęty i liczysz się z każdym groszem, wciąż możesz odżywiać się zdrowo i jeść w sposób urozmaicony - przekonuje Anne Milton, z brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia.

- Niektórzy sądzą, że zbilansowana dieta to duży wydatek, ale tak nie musi być. Jeśli dobrze zaplanujemy zakupy i wydatki, jesteś w stanie nawet zaoszczędzić - podkreśla.

85 proc. uczestników programu zadeklarowało, że dalej będzie stosować tę metodę.