Ma już 4 tysiące lat
Wegetarianizm pojawił się na subkontynencie indyjskim już w II tysiącleciu p.n.e. Niezależnie od tego pojawił się również w Europie, w greckim kręgu kulturowym, ok. VI wieku p.n.e. Pierwsi uwagę na etyczne pobudki niejedzenia mięsa zwrócili uwagę Pitagorejczycy.

Mitologie…
Wegetarianizm pojawiał się w starożytnych mitologiach i utworach literackich. Często ludom, które nie jadły mięsa, przypisywano ponadprzeciętną pobożność i łagodność oraz pokojowe nastawienie.

….i mity
Wokół wegetarianizmu oscyluje wiele niepotwierdzonych przekonań, które jako takie można nazwać mitami. Niepotwierdzone wystarczająco jest między innymi przekonanie o tym, że dieta wegetariańska musi skutkować niedoborami witamin - w szczególności B12 i D – oraz białek i aminokwasów. Wyłączenie mięsa z diety może, jak podaje portal Interia.pl, prowadzić do pewnych niedoborów, szczególnie w wieku starczym i dziecięcym. Odpowiednio skomponowana, bogata w witaminy i minerały, dieta pozwala jednak tego uniknąć.

Wiele twarzy wegetarianizmu
Wegetarianizm ma wiele odmian. Najprostszą jest tzw. owolaktarianizm, polegający na rezygnacji z mięsa, lecz pozostawienia w jadłospisie jajek, nabiału i miodu. Istnieją też bardziej radykalne odmiany rezygnacji z mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganizm wiąże się z rezygnacją z mięsa, jajek, nabiału a zwykle również miodu. Weganizm jest proekologicznym stylem życia. Oprócz odpowiedniej diety charakteryzuje się rezygnacją m.in. z noszenia skór i futer oraz stosowania kosmetyków testowanych na zwierzętach. Z kolei frutarianizm polega na rezygnacji również z części pokarmów roślinnych – tych, których pozyskanie uśmierca roślinę (np. zerwanie sałaty). Jak wskazuje nazwa, dużą częścią tej diety są owoce a także warzywa, które „spadają” na ziemię (pomidory, kabaczki, bakłażany itp.),

Nie jedz mięsa, żyj dłużej

Z badań Niemieckiego Centrum Leczenia Nowotworów wynika, że wegetarianie żyją o ponad 21 lat dłużej niż wynosi przeciętna długość życia. Jak zastrzega portal Interia.pl, nie zostało jednak wprost zbadane, jak ma się długość życia wegetarian i osób sięgających po mięso od czasu do czasu.