Jak objawia się choroba?

Reklama

Są trzy rodzaje grzybicy stóp, a każdy objawia się inaczej.

  • Grzybica międzypalcowa rozwija się zazwyczaj między 4. a 5. palcem, choć może objąć przestrzenie między innymi palcami. Skóra w tych miejscach pęka, łuszczy się, czasem występują drobne pęcherzyki i krostki. Jeżeli choroba nie będzie leczona, może się rozprzestrzenić na całe stopy i paznokcie. Zainfekowane paznokcie zmieniają kolor na biały, żółty, a nawet brunatny. W miarę rozwoju choroby płytka grubieje i zaczyna odstawać.
  • Grzybica potnicowa – na stopach (zazwyczaj na podeszwach) powstają drobne pęcherzyki. Mogą one pękać, a wówczas sączy się z nich przezroczysty płyn.
  • Grzybica złuszczająca (tzw. hiperkeratotyczna) objawia się nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem naskórka na całych stopach. Ta postać jest najrzadsza, ale najczęściej towarzyszy jej grzybica paznokci.

Idealne buty

Wystąpieniu grzybicy sprzyja noszenie nieprzewiewnych butów, w których stopy mocno się pocą. Dlatego kupuj tylko obuwie skórzane lub tekstylne. Na upalne dni najlepsze będą klapki bądź sandały. W miarę mozliwości postaraj się nie chodzić przez cały dzień w jednych butach. Nie noś też tej samej pary dzień po dniu. Nawet buty z naturalnych materiałów powinny się wietrzyć przynajmniej dobę.

Dbaj o higienę

Jeżeli chcesz uniknąć grzybicy, powinnaś dbać o to, by skóra stóp była czysta i sucha. Po umyciu zawsze dokładnie osuszaj stopy, szczególnie starannie wycieraj przestrzenie między palcami. Wilgotny naskórek staje się miększy, a wówczas zarodniki grzybów mogą łatwiej wniknąć w głąb skóry. Na dzień stosuj krem antyperspiracyjny lub puder, który zmniejsza potliwość. Po wieczornej kąpieli smaruj stopy kremem odżywczym, by zapobiec wysuszaniu i pękaniu naskórka. Dbaj również, by paznokcie zawsze były krótko przycięte.

Przyzwyczajenia dobre dla stóp

Zapobieganie grzybicy stóp wcale nie jest trudne. Wystarczy unikać sytuacji, które sprzyjają zakażeniu.

  • Miejsca takie jak basen, sauna, kluby fitness i kabiny prysznicowe, z których korzysta wiele osób (np. w hotelach), to idealne środowisko dla rozwoju chorobotwórczych grzybów. Dlatego zachowaj tam szczególną ostrożność. Do chodzenia wokół basenu i w kabinach prysznicowych wkładaj klapki. Nie stawaj też bosymi stopami na wykładzinie hotelowej ani na materacach w siłowni.
  • Po wizycie w publicznych obiektach rekreacyjnych profilaktycznie zastosuj preparat przeciwgrzybiczy, który można kupić w drogerii lub bez recepty w aptece.
  • Nigdy nie pożyczaj nikomu i sama nie noś cudzych butów, kapci, skarpetek czy rajstop.
  • Zadbaj, by każdy z domowników miał własne przybory toaletowe, takie jak ręczniki, gąbki, pilniczki, cążki i nożyczki do paznokci.
  • Codziennie wkładaj czyste skarpetki i rajstopy. Najlepiej noś skarpety z naturalnych włókien.
  • Stosuj dezodorant do butów ze środkiem przeciwgrzybiczym.

Gdy stopy mocno się pocą

Przy dużej nadpotliwości zwykłe preparaty antyperspiracyjne zazwyczaj okazują się mało skuteczne. Możesz wtedy wypróbować środki dostępne w aptece (np. spirial, etiaxil). Niestety, bywa, że i one zawodzą. Wówczas jedynym ratunkiem może być zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Wstrzyknięta pod skórę blokuje wytwarzanie potu w gruczołach potowych. Efekt jej działania utrzymuje się przez mniej więcej pół roku. Jedynym minusem tej metody jest wysoki koszt – za zabieg na obu stopach trzeba zapłacić 1,5-2 tys. zł.