Jak wybrać kolor farby?

Decyzja o kolorze włosów i wyborze farby nie powinna być przypadkowa. Kolor podkreśli Twoją osobowość i styl, ale tylko pod warunkiem, że będzie odpowiednio dobrany. Barwa włosów musi harmonizować z cer, a także kolorem oczu i Twoich ulubionych ubrań.

Jeżeli masz:
* ciepły odcień skóry, wybierz farbę w odcieniach złotego blondu albo ciepłego kasztana,
* jasną skórę o delikatnie różowym zabarwieniu, farbuj włosy chłodniejszymi odcieniami - np. popielatym blondem czy ciemnym kasztanem,
* problemy z zaczerwienioną twarzą, wybieraj mniej nasycone odcienie, np. naturalny blond, brąz.

Oprócz cery, ważny też jest wiek - im jesteś starsza, tym mniej ekstrawaganckie odcienie powinnaś wybierać. Mocne rudości czy czernie, zamiast dodać uroku jedynie podkreślą zmarszczki.

Nim kupisz preparat w danym kolorze, dokładnie przeczytaj, czy efekt, jaki dzięki niemu uzyskasz, jest taki, jak sobie wymarzyłaś. Barwa włosów po farbowaniu zależy bowiem od tego, jaki masz swój naturalny kolor. Porównaj zatem swój kolor z tym, jaki najczęściej jest pokazany z boku opakowania.

ABC farbowania włosów

Nie obawiaj się, że farba zniszczy włosy. Dobry preparat je odżywi i sprawi, że przez wiele tygodni twoje włosy pozostaną tak błyszczące, jakbyś zmieniła ich kolor zaledwie przed chwilą. By jednak tak się stało, przy stosowaniu farb przestrzegaj kilku zasad:

* Postępuj zgodnie z instrukcją. Jeśli np. napisano, by nakładać farbę na wilgotne włosy, nie pokrywaj nimi suchych.
*Nie używaj farb, jeśli masz podrażnioną lub np. pokaleczoną skórę głowy - farby zawierają drażniące substancje, które mogą pogorszyć stan skóry.
*Przed nałożeniem farby sprawdź na kawałku skóry (np. na przedramieniu), czy nie masz alergii.
*Jeżeli Twoje włosy są słabe i łamliwe, przed farbowaniem przez dwa, trzy dni nakładaj maseczkę regenerującą.
*Nigdy nie zostawiaj części przygotowanej mieszanki na później - przygotowana farba łatwo się utlenia i szybko psuje.
*Przed nałożeniem farby posmaruj skórę wzdłuż linii włosów i uszy tłustym kremem lub wazeliną - wówczas nawet jeśli je pobrudzisz, łatwo zmyjesz farbę.
*Jeśli farba zabarwi jednak skórę, przetrzyj to miejsce wacikiem umoczonym w spirytusie.
*Robiłaś trwałą ondulację - poczekaj z farbowaniem co najmniej 2 tygodnie.
*Jeśli nie masz aplikatora, nakładaj farbę szczoteczką do zębów używaną tylko do tego celu lub pędzlem.
*Używaj foliowych lub gumowych rękawiczek. Jeśli farba zafarbuje skórę rąk, trudno będzie ją zmyć.
*Jeśli w rękawiczkach trudno Ci zmyć z włosów resztki farby, zdejmij rękawiczki i wbij paznokcie w kostkę mydła, dzięki temu nie powstaną pod nimi ciemne obwódki. *Nie zmywaj farb zbyt szybko - mają one tzw. aktywatory koloru, ktre zaczynają działać dopiero po określonym czasie.
*Unikaj farbowania włosów w czasie ciąży. Szkodliwe składniki farb przedostają się do organizmu.
*Jeśli chcesz zmieszać farby, wybierz je z jednej serii. Mają podobny skład i nie zajdzie jakaś nieoczekiwana reakcja chemiczna.
* Nie farbuj włosów farbą chemiczną, jeśli używałaś roślinnej. Ta ostatnia oblepia włos i uniemożliwia chemicznej wniknięcie do środka.
*Jeśli masz odrosty, pamiętaj, że przyciemniając włosy, masz większe szanse, na to, że zafarbują się jednolicie.

Farbowanie

*Przed farbowaniem nie myj głowy - fryzjerzy twierdzą, że wtedy farba lepiej chwyci. Włosy umyj tylko, jeśli nie robiłaś tego od kilku dni.
*Rozrabiamy farbę: w szklanej lub ceramicznej miseczce zmieszaj składniki, które są w pudełku.
*Nałóż mieszankę na włosy pędzlem (robisz przedziałek i rozprowadzasz ją od środka na boki).
*Przeczesz włosy, żeby farba równo się rozłożyła.
*Możesz już odmierzać czas podany w ulotce. Farby nie trzymaj dłużej!
*Następnie umyj włosy i nałóż na nie odpowiednią odżywkę najlepiej do włosów farbowanych.

1. Farba do włosów Brillance Luminance - trwały kolor ciemnych włosów bez wcześniejszego rozjaśniania, odcienie - m.in. ognista czerwień, ultrafiolet, producent zapewnia, że włosy będą błyszczeć jak brylanty, Schwarzkopf, ok. 16 zł

2. Rozjaśniacz do całych włosów - rozjaśnianie o 5 tonów, intensywny blond i rozjaśniacz do pasemek i balejażu - bardzo jasny blond, rozjaśnianie o 6 tonów, Joanna, 6, 50 zł każdy

3.Farby trwale koloryzujące w kremie Koleston Perfect intensywnie podkreślające czerwone tony we włosach, Wella, farbowanie w salonach fryzjerskich

4. Farba w granulkach Inspire by Koleston Perfect do tworzenia indywidualnych odcieni - w komplecie bezbarwna baza w kremie i zgranulowane barwniki, Wella, farbowanie w salonach fryzjerskich

5.Palette Permanent Natural Colors - od blond po rude, tradycyjne farbowanie domowym sposobem, Schwarzkopf , 9 zł

Zdj. Wella Professionals