Violettę Villas nieraz już wyśmiewano z powodu długich, kręconych i farbowanych uparcie na blond włosów. Podobnie dostawała się Renacie Beger za jej warkocz, Julli Tymoszenko za koronę i Agnieszce Fitkau-Perepeczko za bujną czuprynę.

Reklama

Na świecie nie ma już takich restrykcji. W długich włosach pięknie wygląda Diane von Furstenberg, 63-letnia projektantka mody, która nosi rozpuszczone, brązowe włosy, sięgające za ramiona. A przyjrzyjcie się Jerry Hall, 53-letniej eks-modelce, byłej żonie Micka Jaggera. Nikt nie odważyłby się powiedzieć jej, że w tym wieku powinna nosić koczek! Jerry w zeszłym roku miała przecież swój program na MTV, w którym szukała młodego utrzymanka…

JESIEŃ ŻYCIA?

Czy następna w kolejce do ukrycia swoich włosów pod chustką powinna być Nigella Lawson, która w wieku 46 lat powoli przechodzi w jesień życia? Tylko co oznacza, że wchodzi się w fazę zmierzchu? Czy warunkuje to nasza metryka, czy może raczej sztywna granica naszego konwencjonalnego myślenia – bo nikt chyba nie daje kobietom prawa do młodego samopoczucia, gdy ma zmarszczki…

Dlaczego kobiecie w pewnym wieku odmawia się prawa do urody i radości z własnej fizyczności? Statystyki są bezwzględne. Kobieta po 50-tce jest w wieku średnim, po 60-tce jest emerytką, babcią – na pewno nie seks bombą czy obiektem zainteresowania.KOBIETA TO NIE WINO

A przecież z wiekiem nie tracimy chęci do dbania o siebie czy do przeglądania się w lustrze. Skąd więc bierze się tak negatywna ocena kobiecych długich włosów na emeryturze?

Przyjęło się w naszej kulturze, że z wiekiem kobieta traci swą erotyczną aurę a zyskuje powagę, doświadczenie i stanowisko "stania na czele rodu". Długie włosy to zaś symbol witalności, wolności i braku skrępowania. W wielu krajach są także symbolem kobiecej seksualności i jedną z bardziej intymnych "części ciała" kobiecego.

Dlatego, gdy kobieta wkracza w pewien wiek, osiąga status nietykalnej fizycznie. Kojarzenie jej w sposób erotyczny, z długimi włosami choćby, jest uznawane za niestosowne i niesmaczne.

Niepisane kody zachowań będą musiały się kiedyś zmienić. Bo tak jak kobieta 50-letnia może znaleźć sobie 22-letniego kochanka (patrz przypadek Madonny i Jesusa Luza), tak niczym nieprzystojnym jest cieszenie się pięknymi długimi włosami rozpuszczonymi na plecy.W końcu w tej chwili zaczyna się powoli rodzić trend odwrotny do heroicznej walki z czasem. Kobiety w podeszłym wieku przestają ukrywać siwiznę, wręcz przeciwnie, ujednolicają ją płukankami do siwych włosów, nadającymi im srebrny połysk. Chyba nikt już nie nazwie staruszką kobiety, które w wieku lat 60. rodzi bliźniaki, albo jeździ na rolkach, pływa, rozbiera się do kalendarza czy zdobywa górskie szczyty.

Choć niedawno Kate Moss, Gwyneth Paltrow i Halle Berry skróciły włosy nie oznacza to, że wszystkim kobietom krótkie włosy odejmują lat. U niektórych cały urok leży właśnie w swobodnie opadających na ramiona falach.

Pozwólmy więc kobietom nosić takie włosy jak chcą. Dopóki są one czyste i zadbane, nie powinny nikogo interesować.

___________________________________

Reklama

NIE PRZEGAP:

>>> Kto nie brzydzi się cudzych włosów?
>>> Szyja to twoja metryka
>>> Zobacz 11 najlepszych scen erotycznych

Mauss