Zespół suchego oka to zaburzenie procesu wydzielania łez, które skutkuje nieprawidłowościami w nawilżaniu gałki ocznej. Oczy, a konkretnie rogówka i spojówka są pozbawione dostatecznej ilości filmu łzowego. Stają się bardziej suche a w efekcie bardziej podatne na różnego rodzaju zakażenia i alergie.

Reklama

CHOROBA ZAWODOWA?

Na "suche oko" najbardziej narażone są osoby godzinami pracujące przy komputerze. Nie mają świadomości, że ich oczy wykonują codziennie blisko 30 tys. ruchów, przeskakując z klawiatury na ekran i na powrót. Intensywna praca obciąża mięśnie oka a zbyt rzadkie mruganie powoduje dodatkowo większe niż zwykle wysuszenie oczu i wyparowanie z łez wody, co zmniejsza ich ochronne właściwości. Podobną pracę wykonują oczy zawodowych kierowców, którzy są kolejną grupą szczególnie narażoną na ten problem.

KOBIECE DOLEGLIWOŚCI

Objawy nasilają się, gdy osoba przebywa w miejscy pełnym dymu papierosowego lub kurzu a przede wszystkim w pomieszczeniu klimatyzowanym. Jeśli więc pracujesz przed komputerem w biurze z klimatyzacją, jesteś podwójnie narażona na jego wystąpienie. Ale to nie koniec. Na twoją niekorzyść działa fakt, że jesteś kobietą. Specyficzne dla pań wahania poziomu hormonów płciowych, estrogenów, wpływają na gospodarkę wodną. Dlatego suche oczy doskwierają więc przede wszystkim kobietom w ciąży, stosującym antykoncepcję hormonalną i paniom w okresie menopauzy.

JAK TO LECZYĆ?

Podstawowym środkiem działania jest stosowanie preparatów nawilżających oczy, tak zwanych sztucznych łez. Jest to jednak środek działający doraźnie - po jakimś czasie od odstawienia kropli objawy wracają. Lepiej też nie stosować ich przez dłuższy czas bez konsultacji z lekarzem okulistą. Warto się udać do tego specjalisty z jeszcze jednego powodu - wspólnie możecie zastanowić się też nad zastosowaniem nowej metody, przeznaczonej do leczenia szczególnie uciążliwych przypadków. Specjalne koreczki uniedrożniają drogi odprowadzające łzy, co sprawia, że oczy są bardziej nawilżone. Na co dzień możesz stosować domowe metody w postaci przemywania albo okładów z esencji herbacianej albo przepłukiwania chłodna wodą. I, przede wszystkim,daj oczom odpocząć...