Dlaczego włosy się przetłuszczają? To sprawka nadmiaru sebum. Ten naturalny natłuszczacz jest niezbędny do nawilżania delikatnej skóry głowy i oblepiania włosów, by uchronić je przed działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli jednak jest go zbyt dużo, włosy pod jego ciężarem opadają i zlepiają się ze sobą, a skóra głowy może swędzieć. Co więc robić?

Reklama

KOSMETYKA W SŁUŻBIE PIĘKNYM WŁOSOM

Najprostszą metodą na piękną i świeżą czuprynę to częste mycie odpowiednimi kosmetykami. Przede wszystkim sięgaj po specyfiki delikatne i przeznaczone do twojego rodzaju włosów.
Przy wyborze kosmetyku kieruj się pH. Im bardziej naturalne, tym oczywiście lepiej. Jeżeli masz wątpliwości, udaj się do apteki - tam na pewno znajdziesz coś dla siebie. Unikaj szamponów dla dzieci, bo choć są delikatne, mają właściwości natłuszczające.

Kosmetyki do stylizacji włosów zazwyczaj obciążają włosy i zbliżają je niebezpiecznie do tłustej powierzchni skóry. Dlatego staraj się unikać żeli i ciężkich preparatów. Rozejrzyj się za to wśród lekkich pianek stylizujących.

PROCEDURA DBANIA

Przetłuszczające się włosy powinnaś myć rozcieńczonym szamponem. Nie szarp i nie drap skóry głowy - to zwiększy wydzielanie sebum. Zaaplikuj sobie raczej delikatny masaż.
By nie pobudzać gruczołów łojowych do pracy, zrezygnuj także z polewania głowy gorącą wodą i intensywnego wycierania włosów po myciu.

WŁOSY POTARGAŁ WIATR

Zdecydowanie powinaś sprawić sobie suszarkę z chłodnym nawiewem. Letnie powietrze nie tylko zamknie łuski włosa, ale także ukoi skórę głowy. Dzięki temu czupryna będzie błyszcząca i nie skojarzy się nikomu ze stogiem siana.

Twoje włosy nie powinny dotykać zbyt mocno skóry głowy. Dlatego susz je z głową w dół, by były uniesione u nasady.

1. Seboravit, Farmona. Szampon z wyciągiem z czarnej rzodkwi. Regularnie używany redukuje łojotok i wzmacnia włosy. Nie testowany na zwierzętach. Można używać codziennie. Cena: 6,90 zł.

2. H-Sebopurin, Pharmaceris. Zawiera wyciąg z łopianu, witaminę B5 oraz glicerynę. Do użytku codziennego. Cena: 23,90 zł.

3. Shampooing Dermatologique, Home Institute. Zawiera wyciągi z pokrzywy, rozmarynu, skrzypu i tymianku. Bez sztucznych barwników. Cena: ok. 27 zł.