Niestety, wciąż nie znaleźliśmy recepty na to, jak zrzucić 10 kilo w jeden dzień bez wyrzeczeń. I wciąż jej szukamy. Ale nie tylko zbędny tłuszczyk na brzuchu czy udach spędza kobietom sen z powiek. Bo ten skutecznie zakłócają również wzdęcia. I nie ma się czego wstydzić - to zupełnie normalne. Dlatego przedstawiamy kilka porad, jak pokonać ten nieprzyjemny problem.

NIE ZAPIERAJ SIĘ

Unikaj zaparć. Jak to zrobić? Wzbogać swoją dietę w ziarna, zboża, owoce, warzywa i orzechy. Ważna jest też aktywność fizyczna - by uniknąć zaparć, wystarczy ćwiczyć 30 minut dziennie, 5 razy w tygodniu.

UNIKAJ TEGO, NA CO MASZ ALERGIĘ

Alergie, poza wszelkimi innymi niedogodnościami, powodują także wzdęcia. Jeśli masz jakieś dolegliwości, które mogą być skutkiem alergii, sprawdź to. W tym przypadku wpisanie słów kluczowych w wyszukiwarkę Google nie jest najlepszym rozwiązaniem. Koniecznie idź do lekarza, by ustalił, co cię uczula. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych dolegliwości, w tym wzdęć.

JEDZ POWOLI

Jeśli pospiesznie połykasz posiłek, nie gryząc go dokładnie, do twojego przewodu pokarmowego dostaje się mnóstwo powietrza - ono powiększa twój brzuch. Warto zatem zwolnić i cieszyć się obiadem nieco dłużej. Porządny posiłek powinien trwać nie krócej niż 30 minut.

ZREZYGNUJ Z GUMY DO ŻUCIA

Żucie gumy również sprawia, że do twojego przewodu pokarmowego dostaje się powietrze - a stąd do wzdęcia już prosta droga. Jeśli masz nawyk żucia gumy, postaraj się zastąpić go przegryzaniem warzyw albo ssaniem niskokalorycznych miętowych pastylek. Nie, żucia gumy nie wolno zastąpić podjadaniem czekolady!

UWAŻAJ NA CUKIER

Ludzie, którzy jedzą dużo słodyczy, bardzo często mają zaparcia. Ogranicz spożycie cukrów do minimum. Warto zachować w diecie te, które są zawarte w owocach, a ograniczyć cukry proste, czyli słodycze.

NIE PRZESADZAJ Z FASOLĄ

To akurat żadna nowość - warzywa takie jak fasola, powodują wzdęcia. Nie eliminuj ich z twojej diety całkowicie, ponieważ są bardzo zdrowe, ale nie jedz ich też zbyt często. Jeśli w twoim jadłospisie w ogóle nie ma fasoli, a chciałabyś zacząć ją jeść, wprowadzaj ją do menu stopniowo. Duże ilości tego warzywa u kogoś, kto nie jest do niego przyzwyczajony, mogą spowodować naprawdę bolesne wzdęcia.

JEDZ MNIEJ, A CZĘŚCIEJ

Zamiast 3 dużych posiłków, lepiej zjedz 6 mniejszych. Twój brzuch będzie się prezentował o niebo lepiej po małej sałatce greckiej niż po dużej porcji naleśników z serem i śmietaną. Pamiętaj tylko, że podwojenie ilości posiłków nie może iść w parze z podwojeniem zjadanych kalorii. Częstsze posiłki muszą być mniejsze i lżejsze.

ZWALCZ WZDĘCIA

Wspomóż walkę ze wzdęciami odpowiednią żywnością. Poradzić sobie z tym problemem pomagą herbata miętowa, imbir, ananas, pietruszka i jogurty probiotyczne. One sprawią, że twój brzuch będzie idealnie płaski.