WKŁADKI INTYMNE

Reklama

W zachowaniu codziennej higieny bardzo pomocne są wkładki higieniczne. Dają poczucie świeżości i komfortu, a przy tym są zupełnie niewidoczne pod ubraniem. Na rynku dostępne są specjalne produkty, które wchłaniają wilgoć oraz neutralizują nieprzyjemny zapach. Pamiętaj jednak, że jedna wkładka na cały dzień to zdecydowanie za mało. Powinno się je wymieniać co kilka godzin.

MYDŁO DO LAMUSA

Do mycia okolic intymnych najlepiej używać specjalnych płynów do higieny intymnej, których odczyn jest zbliżony do tego w pochwie (pH 5,5). Dzięki temu nie tylko usuwają naturalną wydzielinę, która może stanowić podłoże dla rozwoju mikroorganizmów powodujących stany zapalne, ale też neutralizują przykre zapachy i zachowują optymalną wilgotność i natłuszczenie skóry i śluzówki. Zwykłe mydła mają odczyn zasadowy i mogą powodować podrażnienia, co sprzyja procesom zapalnym.

ODDZIELNY RĘCZNIK

Pamiętaj, by po każdym myciu dokładnie, ale delikatnie osuszyć ręcznikiem okolice intymne. Ważne jest natomiast, byś miała do tego przeznaczony oddzielny ręcznik specjalnie do sfery intymnej. Pamiętaj też, że zarówno mycie (najlepiej po prostu ręką, myjki i gąbki sprzyjają rozwojowi grzybów i bakterii), jak też osuszanie okolic intymnych powinnyśmy wykonywać od przodu do tyłu, gdyż w przeciwnym razie można zainfekować pochwę bakteriami pochodzącymi z okolicy odbytu.

BIELIZNA NA ZNACZENIE

Najlepsza jest oczywiście naturalna (bawełniana). W bieliźnie ze sztucznych włókien skóra nie może oddychać i się poci. Niewskazane jest też częste noszenie stringów, które mocno uciskają krocze i mogą przyczyniać się do przenoszenia bakterii w okolice cewki moczowej.

CZĘSTE MYCIE SKRACA ŻYCIE

Wbrew pozorom zbyt częste podmywanie nie sprzyja zdrowiu twoich okolic intymnych. Woda i środki czyszczące wypłukują z pochwy naturalną florę bakteryjną, co może spowodować stany zapalne. Nie dotyczy to jednak czasu, kiedy masz miesiączkę - wydzielająca się krew jest bowiem doskonałą pożywką dla bakterii - oraz upalnych dni, kiedy wilgoć stwarza idealne warunki do rozwoju grzybicy.