Tipsy oczywiście mają i plusy, i minusy. Podstawową ich wadą jest to, że nie są naturalne i to widać. Są także kosztowne - samo założenie to kilkadziesiąt złotych, a uzupełnienie, które musisz wykonywać czasem nawet co 7 dni, to koszt około 60 zł. Dodatkowo pielęgnacja tipsów wymaga specjalnych kosmetyków. Musisz zaopatrzyć się w odpowiedni pilniczek i bezacetonowy zmywacz.

Jednym z najważniejszych plusów tipsów jest to, że jeżeli odpowienio o nie dbasz, będą zawsze wyglądały świetnie i nie będą przysparzały kłopotów takich jak naturalne pazurki. Jak więc otoczyć je odpowiednią troską?

TIPSY: POCZĄTEK

Tipsy, by wyglądały naturalnie, nie powinny być grube i zbyt długie. Chyba nie chcesz oscylować wokół wizerunku Joli Rutowicz czy Dody? Zdecyduj się na długość 2-3 mm poza opuszki palców. Pamiętaj także, że każdy milimetr wystającego pazurka zmniejsza chwytność twoich dłoni. Będzie ci ciężko zdjąć z lady resztę, zapiąć suwak w dżinsach, że nie wspomnimy tu o sprawach toaletowych... Długaśny plastik na palcach utrudni także pisanie na komputerze. Tu akurat pojawia się także kwestia bezpieczeństwa: całodzienne uderzanie tipsami o klawiaturę podważa je i powoduje, że mogą się odklejać. Odpadając, "porywają" ze sobą wierzchnią warstwę paznokcia.

Warto przemyśleć kwestię tipsów typu french, czyli z białą końcówką. Manikiurzystka robi je z akrylu lub żelu w dwóch kolorach. Wyglądają dobrze nawet bez lakieru, dlatego jeśli nie starczy ci czasu na nałożenie emalii, możesz spokojnie wyjść bez tego.

Tipsy "układają się" do kształtu palca około 2 tygodni - do pierwszego uzupełnienia. Po tym czasie manikiurzystka może nadać im kształt zbliżony do twojego naturalnego. Wtedy też spiłuje je, by były cieńsze.

NA TIPSIE CZY NA FORMIE

Najpopularniejsze są pazurki na tipsie - to taka plastikowa nakładka, którą nakleja się w połowie paznokcia i pokrywa akrylem lub żelem, aż zniknie granica naklejenia. Są bardziej trwałe, lecz nie wyglądają zbyt naturalnie, chyba że są zrobione naprawdę kunsztownie.

Jeżeli twoje własne pazurki nie są za krótkie, manikiurzystka może zrobić ci tipsy na formie - czyli na specjalnej kształtce, którą wyjmie po tym, jak żel czy akryl stwardnieje. Takie pazurki są cieńsze niż te, które powstają na tipsie.

SPECJALNE TIPSÓW TRAKTOWANIE

Nosicielki tipsów muszą pamiętać, że nie wolno zmywać lakieru zmywaczem z acetonem. Należy zaopatrzyć się bezacetonowy - znajdziesz go w każdej drogerii.

Także piłowanie tipsów wymaga odpowiedniego sprzętu. W końcu to plastik. Dlatego potrzebny będzie pilniczek papierowy o grubym ziarnie i taki o drobniejszym - do wygładzania. Grubszym więc skrócisz paznokcie - rób to ostrożnie, łatwo posunąć się za daleko! - a mniejszy docenisz, gdy zobaczysz, ile powstało zadziorków.
Niech nie przyjdzie ci do głowy piłować tipsy z boków! Nigdy tego nie rób, bo naruszysz je i mogą odpaść! Piłowanie ogranicz tylko do skracania.

Tipsy nie wymagają specjalnych lakierów i kremów, jednak paznokcie pod nimi nie oddychają, zatem staraj się dbać o nawilżenie skóry w okolicach macierzy paznokcia (czyli po przeciwnej stronie niż końcówka).

ILE TO KOSZTUJE

Koszt założenia tipsów zależy oczywiście od renomy miejsca, miasta, a także oczekiwań klientki, czyli twoich. Za każdą ozdobę płacisz dodatkowo.
Samo założenie sztucznych paznokci to koszt od nawet 60 zł - tyle liczą sobie osoby, które prowadzą swój domowy salonik albo przyjeżdżają ze sprzętem do klientki - do 200 czy 300 zł w markowych salonach. Przeciętnie musisz zainwestować w pierwszą wizytę w salonie 100 -150 zł. To jednak nie koniec kosztów. Co kilka do kilkunastu dni tipsy trzeba uzupełniać. Wypełnienie odrostu to koszt od około 80 - 120 zł. Do tego dochodzą wszelkie nagłe przypadki i naprawy. Doklejenie ułamanego tipsa, dorobienie tego, który odpadł czy który zbyt mocno spiłowałaś itd.
Wybierając miejsce, do którego udasz się po piękne dłonie, pamiętaj, że w przypadku tipsów ważna jest technika: jeżeli np. specjalistka nie odtłuści płytki paznokcia, może wdać się zakażenie. W jego wyniku będziesz musiała zdjąć swoje nowe pazury - niestety razem z tym, co jest pod spodem...

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>>> Jak rzucić obgryzanie paznokci?
>>> Szukasz diety, pójdź na żywioł. Zaufaj Ajurwedzie.