Przede wszystkim warto od razu nafaszerować się garścią tabletek: wapnem, witaminą C, rutyną i lekami zawierającymi aspirynę.. Dzięki temu masz szansę powstrzymać rozwój choroby. Jeśli to jednak nie pomaga, po dwóch czy trzech dniach samodzielnej walki z chorobą zwróć się po pomoc do specjalisty.

Warto natomiast posiłkować się domowymi sposobami na przeziębienie. Chociaż znają je wszyscy, to często zdarza nam się zapominać o dobroczynnych właściwościach rozgrzewających herbatek malinowych, z lipy czy z dodatkiem miodu. To naprawdę żaden problem, żeby w szufladzie biurka trzymać parę torebek leczniczej herbatki - zajmują mało miejsca, a kiedy w pracy choroba zaczyna cię "rozbierać" mogą uchronić cię przez całkowitym "rozłożeniem się".

Czosnku i syropu z cebuli do pracy raczej nie polecamy. Co innego w domu. Oczywiście jeśli masz możliwość wzięcia paru dni wolnego. To najlepsze rozwiązanie: w spokoju możesz przegnać chorobę, a przy okazji nie pozarażasz połowy współpracowników (albo i całej firmy, zważywszy na zdradliwe działanie klimatyzacji).

Co jednak począć, jeśli gonią cię terminy i - z grypą czy bez - nie masz szans na chwilę wytchnienia? Zastosuj się do poniższych zasad, pomogą przetrwać ci najgorsze i nie narazić się kolegom z pracy:

• noś zarazkobójczą maseczkę

Można ją kupić w aptece za przysłowniowe parę złotych. Choć wygląda niezbyt twarzowo, to jej zalety są ogromne: jest nasączona zarazkobójczym olejkiem herbacianym, a dodatkowo odgradza innych od wydalanych przez ciebie zarazków. Koledzy będą ci bardzo wdzięczni.

• pij bardzo dużo wody

Trzymaj pod ręką butelkę wody mineralnej i popijaj co pewien czas małymi łyczkami. W ten sposób nawilżysz się od środka, wzmocnisz organizm, a woda wypłucze toksyny.

• regularnie odkażaj swoje miejsce pracy

Nie wymaga to wielkiego wysiłku, wystarczą chusteczki odkażające albo nawet zwykłe nawilżane. Ponoć klawiatura komputera i jej okolica są bardziej zanieczyszczone niż deska klozetowa...

• jedz owoce

Proponujemy jabłka, winogrona i cytrusy. Wzmocnisz układ odpornościowy, obniżysz gorączkę i zmniejszysz obrzęk śluzówek.