Jeżeli chcesz, aby twoje stopy były zawsze zadbane, musisz codziennie poświęcić im trochę uwagi. Po wyjściu spod prysznica starannie je osusz, nie zapominając o przestrzeniach między palcami. Wmasuj w skórę krem do stóp, który nawilży, odżywi i wygładzi skórę, a ponadto zmiękczy naskórek i zapobiegnie pękaniu pięt.

Reklama

Jeśli twoje stopy mają skłonności do nadmiernej potliwości (o co zimą łatwo), pamiętaj o przesypywaniu ich talkiem lub pudrem w kremie i stosowaniu specjalnych dezodorantów. Pochłaniają nieprzyjemny zapach, regulują pracę gruchołów potowych i zapobiegają grzybicy. Bardzo ważne jest też, żeby nosić przewiewne skórzane obuwie i codziennie zmieniać rajstopy.

Pedicure

Jeśli stopy przysparzają ci takich kłopotów, jak głeboko osadzone odciski lub wrastające paznokcie, niezbędna jest wizyta u pedikiurzystki. Jeśli natomiast masz zdrowe stopy, o ich estetyczny wygląd możesz zatroszczyć się samodzielnie. Oto kolejne etapy pedicuru:

Reklama

• zanurz stopy w misce napełnionej ciepłą wodą z odrobiną płynu do kąpieli lub rozpuszczonego mydła,

• osuszoną stopę oprzyj o wannę i pumeksem lub tarką usuń zgrubiały naskórek. Zamiast pumeksu możesz też użyć peelingu drobnoziarnistego (możesz przygotować go w domu: zmieszaj 2 łyżki naturalnego zgęstniałego miodu z łyżeczką mieloneo cynamonu. Wymasuj emulsją stopy, potem dokładnie ją spłucz),

• paznokcie przytnij równo, chroniąc je w ten sposób przed wrastaniem w ciało, po czym opiłuj je i usuń skórki u nasady,

Reklama

• natłuść stopy balsamem, dzięki czemu skóra stanie się bardziej elastyczna i lepiej zabezpieczona przed podrażnieniami,

• na koniec możesz pomalować paznokcie lakierem,

• paznokcie stóp od czasu do czas wymagają wzmocnienia i odżywienia. Jeśli zauważysz, że są łamliwe i kruche, sięgnij po odżywki z wapniem, siarką, keratyną oraz olejkami roślinnymi.

Masaż stóp

Chwyć stopę w dłonie i mocno ugniataj kciukiem jej grzbiet, przesuwając ucisk od palców w kierunku kostki. Następnie kolejno uciskaj każdy palec stopy z osobna. Na zakończenie kolistymi ruchami wymasuj sklepienie stopy, w kierunku od palców ku pięcie. Spuchnięte kostki wrócą do normy, gdy przez kwadrans poleżysz nogami ułożonymi nieco powyżej głowy.

Istotą masażu jest uzdrawiający dotyk, jednak źle wykonany zabieg na pewno nie przyniesie ci ulgi, a w niektórych przypadkach może nawet zaszkodzić. Dlatego sama powinnaś stosować tylko najprostsze techniki masażu, nie wymagające wprawy, resztę pozostawiając w sprawnych dłoniach specjalistów.

Pękające pięty

Codziennie po umyciu nóg wcieraj w stopy specjalistyczne emulsje. Ukojenie obolałym piętom przyniesie również moczenie w krochmalu lub gotowanym siemieniu lnianym i smarowanie ich maścią z witaminą A+D. Miejsca pęknięte smaruje się 2 proc. roztworem gencjany lub lekko jodynuje i smaruje maścią tranową.

Dla lekko podrażnionych, przemarzniętych skóp przygotuj kąpiel z korą dębu. Zalej garść kory 1/2 litra zimnej wody. Gotuj na małym ogniu ok 20 minut. Przecedź, dodaj odwar do wody w misce i mocz w nim nogi przez 10 minut.

Odciski i modzele

Powstają najczęściej na skutek noszenia niewygodnego, za ciasnego lub źle dopasowanego obuwia. Najlepiej usunąć je u pedikiurzystki. W rzadkich wypadkach konieczna bywa interwencja chirurga. W sprzedaży znajduje się wiele plastrów, płynów i żeli pomocnych w likwidacji odcisków.

Wrastające paznokcie

Zniekształcają najładniejszą nawet stopę. Najczęściej wrastają paznokcie dużych palców stopy. Wnikają w otaczającą je delikatną skórę. Jeśli szybko nie zareagujesz, pojawi się ból, obrzęk i stan zapalny. Ulgę mogą przynieść kompresy z kwasu bornego lub z roztworu sody oczyszczonej. Takich kłopotów unikniesz, przycinając paznokcie możliwie najbardziej poziomo i... rezygnując z najpiękniejszych nawet, ale za ciasnych pantofelków.

Pamiętaj!

Wspaniałym odprężeniem dla zmęczonych stóp jest kilkuminutowa kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem igliwia sosnowego, soli iwonickiej albo nawet zwykłej soli kuchennej. Do kąpieli warto dodać parę kropel miętowego olejku, który ma działanie odświeżające.