Chodzi konkretnie o pamięć. Dobroczynny efekt jest niemal natychmiastowy! Niestety, najbardziej dostrzegalny jest u osób w zaawansowanym wieku.

Reklama

Jak pokazały badania, ograniczenie ilości spożywanych kalorii wydłuża długość życia, zmniejsza ryzyko wystąpienia chrób serca i podnosi sprawnośc myślenia, a także poprawia funkcjonowanie pamięci.

Zjedzenie w ciągu dnia o 30 procent kalorii mniej niż dotychczas przynosi widoczne rezultaty już po trzech miesiącach. Niemieccy naukowcy własnie po takim czasie zbadali krótkotrwałą pamięć osób w wieku około 60 lat, mających nadwagę, ale nie otyłych. Badali zdolność zapamiętywania słów. Osoby, które ograniczyły kalorie, uzyskiwały wyniki o jedną piątą lepsze, niż ich zaspokajający wszelkie zachcianki równolatkowie.

Osoby, które poddają się diecie, mają niższy poziom glukozy i insuliny we krwi, co - jak pokazały wcześniejsze badania - ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. W przypadku osób młodszych przewaga osób na diecie nie jest niestety aż tak duża.