Gładkie pięty

Zrogowaciałe pięty nie bolą, ale szpecą. Codziennie podczas kąpieli należy przecierać je pumeksem, a następnie smarować skórę kremem. Jeśli jest popękana, najpierw trzeba ją wyleczyć. Takich pięt nie moczymy w żadnych solach, bo będzie strasznie piekło. Aby je zmiękczyć, trzymamy około kwadransa w wodzie z dodatkiem siemienia lnianego. Potem można trzeć skórę specjalną tarką. Smarować witaminą A (wyciśniętą z kapsułki) albo maścią nagietkową lub alantanem (do kupienia w aptece). Są też kremy na pękające pięty.

Koniec z opuchlizną

Dobrym sposobem na spuchnięte stopy jest wymoczenie ich w ciepłej wodzie z dodatkiem soli . Wystarczy 10 minut, by stopy przestały boleć i się zrelaksowały. Nie zaszkodzi też poleżeć kwadrans z nogami uniesionymi do góry opartymi np. o ścianę. Jeśli doszło do odparzenia stóp w upał, zrób im kąpiel z naparem z rumianku lub szałwii.

Pożegnaj odciski

Na odciski należy stosować ciepłe kąpiele i nosić plastry, które je zmiękczają, a potem usuwać, delikatnie wycinając. Jeśli to nie pomaga, należy iść do pedikiurzystki specjalizującej się w tzw. pedikiurze leczniczym.

Zwalcz grzybicę

Zaczerwieniona, piekąca lub swędząca skóra, zwiększona potliwość i łuszczący się naskórek to objawy grzybicy. Pomaga jedynie systematyczne stosowanie maści przeciwgrzybiczej.

Zlikwiduj nieprzyjemny zapach stóp

Stosuj specjalne kremy, talki lub antyperspiranty, które zapobiegną poceniu się stóp. Są też dezodoranty do obuwia.

Kolorowy finał

Kiedy stopa jest zadbana, pomaluj paznokcie. Najpierw je obetnij i opiłuj. Następnie wypoleruj polerką. Maluj środek paznokcia, potem rozprowadź lakier po bokach. Teraz można założyć sandałki.