Inne
Reklama

Jak się okazuje, w ciągu ostatnich 3 miesięcy 21% Polaków cierpiało z powodu kataru (medycznie określanego jako zapalenie błony śluzowej nosa) . Szacuje się, że dorośli zapadają na tę chorobę do 5 razy w roku, a dzieci nawet dwa razy częściej (dla niemowląt katar jest jednym z najbardziej uciążliwych schorzeń - a wiedzą coś o tym rodzice, usiłujący usypiać zakatarzonego malucha).

Dokładny moment rozwoju choroby jest trudny do określenia, bowiem większość pacjentów nie konsultuje tych objawów z lekarzem. Katar jest bardzo częstą dolegliwością, najczęstszą jego przyczyną są infekcje wirusowe i alergie.

JAK BLOKUJE SIĘ NOS?

Nos ludzki pełni wiele funkcji, m.in. ogrzewa, nawilża i oczyszcza wdychane powietrze. W błonie śluzowej nosa znajduje się bardzo dużo naczyń krwionośnych. Stan zapalny błony śluzowej, którego jedną z przyczyn jest infekcja, wiąże się z rozszerzeniem naczyń krwionośnych. W efekcie mamy do czynienia z obrzękiem błony śluzowej, co jest odczuwane przez chorego jako „zatkanie” lub „blokada” nosa.

czytaj dalej...

Reklama
CO OZNACZA 5/12?


5/12 to wyróżnik leku Afrin dostępnego w aptekach bez recepty. Jest to aerozol do nosa stosowany w przypadku zatkanego nosa. Pierwsze efekty zastosowania leku widoczne są już po 5-10 minutach. Co więcej, działanie leku Afrin utrzymuje się aż do 12 godzin.

Substancją aktywną w produkcie Afrin jest chlorowodorek oksymetazoliny. Substancja ta powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa. Poprawia się drożność nosa i pacjent szybko odczuwa ulgę. Dzięki zmniejszeniu obrzęku błony śluzowej zatoki przynosowe są lepiej wentylowane, ułatwiony jest odpływ zalegającej w nich wydzieliny.