Eksperyment został przeprowadzony przez psycholog Emmę Kenny i instruktorkę fitnessu Irene Estry. Miał na celu sprawdzenie, czy skoncentrowane na wyglądzie społeczeństwo powoduje presję młodego wyglądu.

Reklama

NASZ DOBRY ZNAJOMY LĘK

Sto kobiet w wieku od 35 do 69 lat zostało poproszonych o zasygnalizowanie każdego przypadku martwienia się wyglądem twarzy, ciała lub ogólnej prezencji. Okazało się, że lęki związane z wyglądem towarzyszą kobietom prawie bezustannie – pojawiają się 36 razy w ciągu dnia.

Jedną z uczestniczek badania była 59-letnia brytyjska prezenterka Sherrie Hewson. Jej wynik to jedna negatywna myśl na trzy minuty , czyli 1400 takich myśli w ciągu tygodnia. Prezenterka przyznaje jednak, że w rzeczywistości zmartwień tych jest znacznie więcej. Kiedy patrzę w lustro, myślę >>Nie znam tej osoby<< (…) Wszystko, co widzę w lustrze, to skradające się starzenie” – wyznaje.

Relacjonuje, że częstotliwość myśli spadała wraz z nakładaniem kolejnych warstw makijażu. Niestety, nawet jeśli makijaż ukrywa braki i przywraca pewność siebie, w końcu trzeba go zmyć i zobaczyć w lustrze swoją prawdziwą twarz.

__________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Czy Posh może być wzorem dla kobiet?
>>> "Uderz dzi...kę" - internetowa gra w kata
>>> Jak dużo ciała trzeba pokazać, by uwieść?