Modowe perełki z okresu PRL. Zobacz, co się wtedy nosiło [FOTO]
1 Kuratorki wystawy Małgorzata Możdżyńska-Nawotka oraz Joanna Regina Kowalska w katalogu towarzyszącym ekspozycji wskazały, że w początkowym okresie PRL moda nawiązywała do dziedzictwa II Rzeczypospolitej.
PAP
2 "Jednocześnie stanowiła odpowiedź na wojnę i biedną powojenną rzeczywistość. Surowe czasu stalinizmu przekornie zbiegły się z narodzinami stylu New Look Christiana Diora krytykowanego przez komunistyczną propagandę" - czytamy w katalogu wystawy.
PAP
3 "Lata 'małej stabilizacji' pod rządami Gomułki oraz podarowany przez Gierka czas 'dobrobytu na kredyt' to okres stopniowego otwierania się na kontakt z Zachodem. Zaskakująco śmiałe formy moda przybrała w trudnych, brzemiennych w polityczne wydarzenia latach 80." - piszą kuratorki
PAP
4 Organizatorzy wystawy w szczególności zwracają uwagę na kolekcję sukien ślubnych oraz na ubiory inspirowane polskim i zagranicznym folklorem.
PAP
5 Na ekspozycji można również zobaczyć m.in. festiwalowe kreacje Maryli Rodowicz. Prezentowana jest także twórczość znanych polskich projektantów z okresu PRL. To m.in. Barbara Hoff, twórczyni „Hofflandu", czy Grażyna Hase – autorka kreacji inspirowanych malarstwem.
PAP
6 Zwiedzającym mogą również zobaczyć ubrania tworzone przez znane polskie firmy odzieżowe, takie jak „Telimena”, „Cora”, czy „Moda Polska”.
PAP
7 Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreślił, że we wrocławskich zbiorach znajdują się kreacje pochodzące z trudnych czasów – pierwszych lat powojennych, okresu stalinowskiego, lat 80. XX w.
PAP
8 - Są dowodem na to, że sposób ubierania się w większym stopniu zależał od kapitału kulturowego niż finansowego - powiedział Oszczanowski.
PAP
9 - Wyczarowane ze zużytych spadochronów czy przerobione z ubrań pochodzących z zagranicznych paczek kreacje z lat 40. czy zwariowane, kolorowe, ekscentryczne pomysły z ostatniej dekady PRL są przekonującym dowodem siły tego niematerialnego kapitału i znaczenia indywidualnej kreatywności - dodał.
PAP