- Buty ręcznie robione w Polsce
- Tradycyjna produkcja obuwia krok po kroku
- Produkcja obuwia w Polsce - ręce ważniejsze od maszyny
- Dlaczego buty ręcznie robione są cenione?
- Jakie buty są produkowane ręcznie?
Buty ręcznie robione w Polsce
Niedaleko Warszawy, w małym miasteczku od ponad 40 lat prężnie funkcjonuje mała, tradycyjna firma obuwnicza. Tutaj czas się zatrzymał. Wciąż zamiast maszyn pracują ludzie. W dalszym ciągu praktycznie cały proces tworzenia buta wykonuje człowiek – od projektu konkretnego modelu, zmian detali, szycia cholew, po precyzyjne składanie buta w całość i pakowanie do pudełka. Znaleźliśmy miejsce, które wydawałoby się, że już nie istnieje. Sprawdziliśmy jak tradycyjnie krok po kroku powstaje but w małej firmie pana Jacka. Jesteście ciekawi?
Tradycyjna produkcja obuwia krok po kroku
Tradycyjna produkcja obuwia, gdzie główną rolę odgrywa człowiek i siła jego rąk, wygląda następująco:
- Projektowanie modelu buta
- Wykrawanie cholewek
- Uszycie cholewek
- Przygotowanie podpodeszwy do kopyta (tzw. formy)
- Przybicie podpodeszwy do kopyta
- Naciągnięcie cholewki na kopyto (zaćwiekowanie ręczne przy pomocy gwoździ i kleju)
- Czyszczenie cholewki przy pomocy noża i szlifierki (tzw. drasarki szewskiej)
- Przyklejenie spodu
- Malowanie spodu i przygotowanej cholewy klejem
- Kilka minut aktywowania (nagrzewania) spodu i cholewki
- Przyklejanie spodu i cholewki
- Przymocowanie spodu za pomocą prasy szewskiej
- Wyciągnięcie kopyta ze środka buta
- Wykończenie obuwia (czyszczenie, malowanie)
- Kontrola jakości
- Pakowanie do pudełek
Produkcja obuwia w Polsce - ręce ważniejsze od maszyny
Zadaliśmy pytanie pomysłodawcy i właścicielowi firmy Liliana Szewstwo Konfekcyjne, dlaczego nigdy nie zdecydował się na robotyzację procesu produkcji obuwia.
- Nigdy nie wierzyłem w to, że maszyna jest w stanie zastąpić precyzję, która tkwi w ludzkiej dłoni. But w rękach szewca jest na właściwym miejscu. Tutaj może być dopieszczony pod każdym kątem. Człowiek widzi, gdzie trzeba naciągnąć mocniej, gdzie trochę poluzować, a gdzie coś rozebrać i naprawić. Lubię panować nad każdym momentem tworzenia, nie tylko w przypadku butów. Na przykład, kiedy mogę zatrudnić firmę, która zrobi mi półki albo postawi altanę na działce, rezygnuję. Projektuję i buduję sam. Czasami mógłbym pójść na łatwiznę i zlecić to fachowcom. Pewnie wszyscy byliby zadowoleni – miałbym więcej czasu na odpoczynek i dla rodziny. Nie wiem tylko, co ze mną. Czy ja byłbym usatysfakcjonowany? Wątpię. Właśnie ten etap tworzenia wciąga mnie i cieszy najbardziej. Muszę mieć wpływ na to, jak dana rzecz będzie wyglądała w efekcie końcowym. Nie mógłbym go ominąć. Tak samo jest z butami. – opowiada pan Jacek Dziubiela, który założył swoją firmę w wieku 23 lat. Pierwsze buty sprzedawał w małych sklepikach w Warszawie, a dziś główny kanał sprzedaży butów to sklep internetowy www.espadryle.pl.
Powyższe słowa to przykład zaangażowania w proces twórczy. Pokazują, że biznes może być czymś więcej niż tylko maszynką do zarabiania pieniędzy. Jeśli pomysł połączymy z misją, umiejętnościami i wytrwałością, efekt pracy będzie wysokowartościowy, a klient z pewnością to wyczuje.
Dlaczego buty ręcznie robione są cenione?
Tradycja rzemiosła jest niezwykle ceniona i choć w dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór różnego rodzaju obuwia, są osoby, które nie zamieniłyby butów od szewca na żadne inne. Co przemawia za butami ręcznie robionymi?
- Przede wszystkim, często są one robione na zamówienie. Klient może zdecydować np. o konkretnym modelu, materiale czy kolorze.
- Rzemieślnicy stawiają głównie na komfort użytkowania, co często jest największym minusem butów masowej produkcji.
- Małe firmy zwykle wracają do modeli, które cieszą się popularnością. Łatwo więc otrzymać swoje ulubione buty sprzed lat.
- Kontakt z osobami uczestniczącymi w produkcji butów na mniejszą skalę jest zdecydowanie łatwiejszy. Opinie i wskazówki klientów często brane są pod uwagę w planach produkcyjnych.
- Dużą rzeszę klientów rzemieślników stanowią osoby z problemami. To osoby mające np. różne długości stóp, szersze podbicie, problemy z piętami. Dla takich klientów miejsca produkujące buty w sposób tradycyjny są nierzadko jedynym wyjściem.
- Co więcej, praca ludzkich rąk jest zawsze bardziej ceniona niż praca maszyny. Nosząc buty ręcznie robione, cieszy sam ten fakt. Żadna para nie będzie nigdy identyczna.
- Dodatkowo coraz częściej dla kupujących ważny jest kraj pochodzenia obuwia. Jeśli produkt pochodzi z Polski, jest to niekwestionowany atut. Trend wspierania polskich małych firm, szczególnie z wieloletnim doświadczeniem wpływa pozytywnie na polską gospodarkę.
Jakie buty są produkowane ręcznie?
Ręcznie można tworzyć niemalże każdego rodzaju buty. W małej firmie pana Jacka w województwie mazowieckim na przestrzeni 40 lat powstawały takie buty jak:
- espadryle
- spotykanki
- saszki
- kozaki
- muszkieterki
- botki
- baleriny
- sztyblety
Firma ta słynie z espadryli, które wykonuje od początku swojej działalności. Z nich są również najbardziej dumni. To hit sezonów letnich i ultranaturalne obuwie damskie – materiał to 98% bawełna, koturn jest drewniany, a warkocze ręcznie plecione ze sznurka lniano-jutowego. Polki cenią je za wygodę, uniwersalny styl i ekologiczne materiały.
Podsumowanie
W Polsce wciąż produkowane są buty w sposób tradycyjny. Po latach napływu ogromnej liczby obuwia masowej, maszynowej produkcji Polacy zaczynają wracać do rzemiosła. Stawiają na wysoką jakość oraz unikalność produktów.