Redaktorki naczelne światowych edycji "Vogue'a" podpisały się pod "paktem" wydawcy miesięcznika, z którego wynika, że ze stron "biblii mody" znikną wkrótce modelki anorektyczne i poniżej 16. roku życia. Zanosi się na prawdziwą rewolucję.

Reklama

Świat mody zaczyna brać sobie do serca, że przeraźliwa chudość i młodość za wszelką cenę, niekoniecznie odpowiadają wizerunkowi współczesnej kobiety. Do długiej listy przeciwników anoreksji na wybiegach i w sesjach zdjęciowych dołączył w czwartek "Vogue", którego wydawca - Conde Nast International, obiecał, że odtąd na stronach popularnego miesięcznika pojawiać się będą tylko "kobiety w pełni zdrowia i powyżej 16. roku życia".

"Naszym zdaniem piękno to zdrowie" - ogłosił w komunikacie prasowym Jonathan Newhouse, prezes Conde Nast International.

"Redaktorki naczelne +Vogue'a+ chcą odpowiedzialnego czasopisma, które na swych stronach pokazuje zdrowe modelki i które adresowane jest do zdrowych czytelniczek" - dodał Newhouse.

Komunikat prasowy zapowiada 6-punktowy "pakt", który zostanie opublikowany w całości w czerwcowej edycji magazynu. Warto zauważyć, że pod rewolucyjnymi obietnicami podpisały się znane z kontrowersyjnych sesji zdjęciowych Anna Wintour, redaktorka edycji amerykańskiej i Emmanuelle Alt kierująca francuską edycją. Alt w sierpniu 2011 roku opublikowała na stronach "Vogue" Paris, zdjęcia ostro umalowanej 10-latki noszącej kreacje haute couture

Naczelne "Vogue" wprowadziły zakaz publikowania wizerunków młodocianych i anorektycznych odelek / PAP/EPA

Teraz "wybryki" tego typu mają trafić do lamusa, bo magazyn zobowiązuje się do stworzenia "zdrowych warunków pracy" i ich rozszerzania na współpracę z agencjami modelek i domami mody.

"Będziemy ambasadorami zdrowego ciała" - obiecuje "Vogue".