Zaprezentowana w sobotę kolekcja Raffaelli Curiel inspirowana jest barwami Salonu Sykstyńskiego z Biblioteki Watykańskiej. Kreacje tej znanej włoskiej projektantki obejrzała, siedząc w pierwszym rzędzie, Clio, żona prezydenta Giorgio Napolitano. Po pokazie w Palazzo Sachhetti prezydentowa wyraziła zachwyt dla kolorystyki, ta zaś przywoływała barwy XVI-wiecznych fresków: żółtą, kobaltową i jaskrawo czerwoną.

Reklama

Dom mody Sarli zaprezentował zaś styl orientalny. Podziwiano m.in. kobiety-słoneczniki, kreacje przypominające kwiat lotosu oraz tuniki nawiązujące do Indii maharadżów.

Najbardziej oczekiwana jest zaś niedzielna prezentacja znanej frmy Gattinoni, która coroczne swoje pokazy na AltaRoma uświetnia suknią stanowiącą stylistyczny komentarz do wydarzeń politycznych we Włoszech. Tym razem zapowiedziano kreację o nazwie Monti Dress. Dom mody wyjaśnił, że to forma złożenia uznania dla premiera Mario Montiego. Jest on - jak podkreślili styliści z Gattinoni w wydanej nocie - "protagonistą odrodzenia włoskiej gospodarki, jeszcze nie zrealizowanego, ale już w toku".

Co więcej, suknię-metaforę założy modelka Adela Novotna, która jest w ósmym miesiącu ciąży. Wiadomo już, że na sukni będą tysiące banknotów euro, co będzie też oczywistą aluzją do kryzysu w Europie. Modelka na głowie będzie miała hełm, zaprojektowany przez Leonarda da Vinci.

PAP/EPA