Kolor mandarynkowy, a dokładniej odcień Tangerine Tango, został okrzyknięty Kolorem Roku 2012. Wybór ogłosiła w czwartek wyrocznia w sprawie barw - Pantone Color Institute.

Swoje typy Pantone Color Institute ogłasza już od ponad dekady. Zanim instytut wskaże kolor na kolejny rok, uważnie studiuje propozycje projektantów mody, designerów i producentów, a także wyniki badań opinii publicznej.

Reklama

Kolor Tangerine Tango to czerwonawy pomarańcz, opisany jako "pełen życia, energiczny" i "niosący radość".

"Jest wyrafinowany, ale jednocześnie uwodzicielski. Tangarine Tango to pomarańcz z głębią" - wyjaśnia Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawcza firmy Pantone.

AP / Bebeto Matthews

Przygotowane przez Pantone zestawienie kolorów odgrywa ważną rolę dla przemysłu związanego z designem, wzornictwem i projektowaniem. Wielu projektantów korzysta z takich podpowiedzi, a pomarańcz można już była dostrzec w propozycjach na rok 2012 zaprezentowanych na wybiegach u Tommy'ego Hilfigera, Cynthii Steffe, Elie Tahari, Adrienne Vittadini i Nanette Lepore. Również podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody neonowe kolory sukienek i pomarańczowy makijaż ust zwracał uwagę.

Co ciekawe Pantone nawiązało współpracę z kosmetyczną marką Sephora i w marcu 2012 roku na rynek ma trafić ich wspólna, limitowana kolekcja produktów do makijażu takich jak cienie do powiek, pomadki, błyszczyki i lakiery do paznokci.