W jakich okolicznościach powstała słynna "mała czarna" i legendarne perfumy Chanel No 5 - to tylko przedsmak wiedzy, jaką w swojej książce "Coco Chanel: Legenda i życie" zawarła Justine Picardie. Na półkach polskich księgarni książka ukaże się 9 listopada.

Reklama

Misternie skonstruowany portret Coco Chanel obejmuje burzliwe związki najbardziej wpływowej kreatorki mody, a także tajemny język i symbolikę, którymi Coco opatrywała swoje dzieła. Pisząc tę niezwykłą biografię, autorka korzystała z imponującej ilości materiałów źródłowych i zdjęć, niektóre z nich nie były dotychczas publikowane.

"Malownicza opowieść o życiu Coco Chanel ma wszelkie elementy charakterystyczne dla powieści: tajemnicę, poczucie straty, poszukiwanie sławy i bogactw, słynnych kochanków - bardzo to przypomina stylem samą Chanel" - takim komentarzem opatrzył najnowszą książkę Picardie, dziennik "Daily Mail"

Opowieść o Coco Chanel otwiera historia porzuconego dziecka wychowywanego w zakonnym sierocińcu, który odcisnął niezatarte piętno na całym życiu projektantki. Justine Picardie opisuje je szczegółowo, wydobywając na światło dzienne wszystko to, co Gabrielle Chanel przez tyle lat starała się ukryć przed światem, zacierając granice miedzy prawdą a mitem.

Coco Chanel, bez wątpienia najsłynniejsza kreatorka mody, zmarła w 1971 roku w wieku osiemdziesięciu siedmiu lat. Jednak jej spuścizna nadal żyje. Ta książka pozwala nam zrozumieć, jak to się stało, że Coco Chanel stała się ikoną świata mody i jak powstała jej największa kreacja: ona sama.

Justine Picardie jest autorką czterech książek, w tym znakomicie przyjętych przez krytyków wspomnień "If the Spirit Moves You" oraz niedawno wydanej powieści "Daphne". Pracowała dla "Vogue'a" i "Observera", obecnie prowadzi rubrykę poświęconą modzie w "Sunday Telegraph" i pisuje do innych czasopism, w tym "Harper's Bazaar" i "Times of London".