Świat mody i designu zawitał do Kielc na XI edycję Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion. O zwycięstwo powalczy 114 projektów.

Reklama

Motywem przewodnim tej edycji jest "Per Fumum", co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "przez dym" i nawiązuje do ofiar składanych bogom w postaci aromatycznej żywicy palonej na ołtarzach. Z tego określenia swą nazwę wzięły perfumy.

Debiutujący projektanci starali się wyrazić zapach poprzez kompozycje materiałów i kolorów. Ze 166 nadesłanych propozycji, do konkursu zakwalifikowano 114. Półfinał odbędzie się w piątek w Bazie Zbożowej, a finał - w sobotę w Kieleckim Centrum Kultury.

Jurorami będą m.in. stylista Tomasz Jacyków, projektanci duet Paprocki i Brzozowski oraz twórczyni marki odzieżowej Hexeline Halina Zawadzka.

Ideą konkursu jest propagowanie mody awangardowej, charakteryzującej się bogatymi dodatkami i niekonwencjonalnymi połączeniami stylów, materiałów oraz kolorów.

Konkursowi towarzyszy szereg wydarzeń. Odbyła się już prezentacja Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru z Krakowa, pokaz "Ceramika noszona", czyli wykorzystania ceramiki jako niecodziennych ozdób, warsztaty zapachowe oraz wernisaż wystawy Katarzyny Sosenko "Zapach luksusu", przedstawiający dzieje i historię perfum od początku ich powstania.

W programie jest jeszcze dyskusja "Blogi o modzie - wpływowi pasjonaci czy tanie narzędzie marketingowe".

"Off Fashion" odbywa się dwa razy w roku, wiosną i jesienią, począwszy od 2007 r. Pomysłodawcą imprezy, która ma być szansą dla młodych kreatorów mody, jest prezydent Kielc Wojciech Lubawski - fundator głównych nagród konkursu. Organizatorem jest Kieleckie Centrum Kultury.