Reklama
Gosia Baczyńska, projektantka mody Styl Marii Antoniny dla projektantów jest bardzo inspirujący. Stroje bogate w wiązania, kokardy, falbany dają i kreatorom mody, i tym, którzy je noszą, duże pole do popisu. Sama z wielką pasją czerpię z tamtej epoki, ale tylko to, co najlepsze, czyli na przykład formy gorsetów, koronki, hafty, wiązania. Unikam natomiast przenoszenia XVIII-wiecznych wzorów wprost. To nie ma sensu, bo dziś tak ubranym nie można wyjść na ulicę. Traktowanie takiej mody dosłownie byłoby po prostu komicznie.
Joanna Horodyńska, dziennikarka, modelka Uważam, że moda XVIII wieku kusi oko. Jest bardzo kobieca. Może jest to czasem kobiecość aż zbyt wyrafinowana, ale z całą pewnością ponadczasowa. Wiele elementów tamtych strojów z powodzeniem da się przełożyć na nowoczesność, jak biało-różowo-kremowy komplet, który mam w swojej garderobie: gorset i bluzka z falbanami. Lubię go nosić, choć oczywiście nigdy nie włożyłabym czegoś takiego do pospolitych dżinsów. Równie interesujące mogą być stylizacje fryzur czerpiące z wzorów epoki.
Małgorzata Kożuchowska, aktorka Moda rokokowa jest dla mnie rodzajem sztuki, która dobrze się sprawdza, ale tylko na zdjęciach. Dobrze wiem, o czym mówię. Kiedyś w upalne lato grałam w strojach z tamtej epoki w spektaklu Teatru Telewizji i dobrze pamiętam związane z tym cierpienia. Musiałam założyć na siebie metalowy stelaż, na którym opierał się strój - kilka warstw halek i ciężka suknia. Po paru dniach noszenia takiej konstrukcji miałam poobijane biodra. Ale o tym wiedziałam tylko ja, bo całość wygląda imponująco, i była spełnieniem marzeń z dzieciństwa, by wyglądać jak księżniczka z bajki.

Ubierz się jak Maria Antonina:1. Apart , wzór.
2. Joanna Denier, 650 zł.
3. Agata Koschmieder/ Young Polish Designer Foundation, 3486 zł.
5. Nina Ricci, 194 zł.
6. Wittchen, 99 zł.
7. Agata Koschmieder/ Young Polish Designer Foundation, 2091 zł.
8. Ceriso/ Menbur, 125 zł.
9. Marks&Spencer, 65 zł.
10. Ungarofuchsia/ Chiara, 1290 zł.


Opr. na podst. "Życie jest piękne"