Tydzień Mody w Madrycie to jedna z najważniejszych tego typu imprez na świecie. Do prezentacji kolekcji najlepszych hiszpańskich projektantów angażuje się dziesiątki modelek. Okazało się jednak, że trzy dziewczyny z Wielkiej Brytanii nie są zdolne do pracy z powodu notorycznego niedożywienia organizmu.

Gdy zmierzono wskaźnik masy ciała każej z nich (oblicza się go, dzieląc wagę w kilogramach przez wzrost w metrach do potęgi drugiej), okazało się, że był mniejszy niż 18, co, zdaniem lekarzy, świadczy o chorobliwej niedowadze. Organizatorzy podziękowali im więc za współpracę. Jeśli zwolnione modelki chcą jeszcze wrócić na wybieg, nie mają wyjścia - muszą przytyć.

To nie pierwszy tego typu przypadek w świecie mody. Po śmierci chorej na anoreksję, brazylijskiej modelki Ana Carolina Reston w 2006 roku, wychudzone dziewczyny nie są również dopuszczane do pokazów w Londynie i Mediolanie.

Nie zmienia to faktu, że modelki wciąż są bardzo szczupłe. Ale, jak zapewniają organizatorzy, mieszczą się w zdrowotnych normach.

Hiszpański pokaz Elio Berhanyera