Które z dzieci nie zna Anny, Elsy, Mulan czy innych wspaniałych bohaterek współczesnych bajek. To nie tylko klasyczna rozrywka, ale też wartościowa lekcja dla małych i dużych widzów. Czego możemy się od nich nauczyć?

Reklama

Merida Waleczna – zawsze bądź sobą

Taki to los księżniczek, że rodzice często mają ambitne plany związane z ich przyszłością. Księżniczki powinny się też zachowywać w ściśle określony, księżniczkowy sposób. I oczywiście wyjść za mąż, za kogokolwiek postanowią rodzice. Ale nie z Meridą takie numery! Bohaterka pokazuje, że jej plany sięgają dalej, niż tylko wyjście za mąż. Choć jej droga nie jest łatwa i musi się wykazać nie lada uporem i odwagą: stawia na swoim. Przy okazji mamy okazję obejrzeć jak dojrzewa miłość i wzajemne zrozumienie matki i córki. Kobiety w tej bajce pokazują nam, że mimo różnicy w planach warto się dogadywać i stawiać na miłość.

Reklama
Jaśmina podejmuje własne decyzje / Shutterstock
Reklama

Jaśmina z "Alladyna" – dobrze jest podejmować własne decyzje

Ta para pokazuje nam, że warto dobrze się poznać, a chemia między dwojgiem bohaterów może się rozwijać stopniowo. To miła odmiana po wszystkich opowieściach z miłością od pierwszego wejrzenia. Jaśmina pokazała nam jak podjąć własną decyzję, mimo że musiała przeciwstawić się woli swojego ojca. Jednak nie chciała być po prostu ładnym trofeum. Wybrała siebie.

Moana podążała za głosem serca i uratowała swoją wyspę / Shutterstock

Moana - ufaj swojej intuicji

Chociaż wszystkie racjonalne argumenty wskazywały na coś innego, Moana postanowiła zaufać wewnętrznemu głosowi. Ruszyła niebezpieczną ścieżką, musiała pokonać nie tylko własny strach i przestrogi bliskich, ale też kolejne przygody. Słuchanie intuicji jednak się opłaciło i przyniosło ratunek jej ukochanej wyspie. To cenna lekcja tego, że czasami ta trudniejsza droga, jest tą lepszą.

Anna i Elsa pokazują nam czym jest miłość sióstr / Shutterstock

Anna (z Krainy Lodu) – to czego szukasz możesz znaleźć zupełnie gdzie indziej

Anna jak to klasyczna księżniczka chciała się po prostu zakochać i wyjść za mąż. Do tego stopnia, że wbrew zdrowemu rozsądkowi zakochała się w pierwszym mężczyźnie, który wykazał zainteresowanie jej osobą. To już pierwsza lekcja dla każdego dziecka. Trzeba kogoś dobrze poznać, zanim zwiąże się z nim na stałe. W końcu Anna znajduje miłość, ale zupełnie w innej osobie, niż się spodziewała. Warto jednak było czekać i dobrze kogoś poznać.

Anna i Elza – siostrzana miłość też jest ważna

Przywykliśmy oglądać historie o miłości. Tymczasem bohaterki pokazują nam, jak ważna jest też inna miłość: dwóch sióstr. I że o tę miłość też warto walczyć i rozwiązywać konflikty. I choć siostry mogą być diametralnie różne, na koniec potrafią się dogadać i znaleźć dla siebie miejsce.

Mulan – każdy może nas zaskoczyć i się rozwinąć

Nikt nie spodziewał się, że Mulan zastąpi swojego ojca na polu bitwy. W końcu dorastając nie spełniała jego oczekiwań. Ale nie dajmy się zwieść. Czasami potrzeba czasu, żeby ktoś pokazał pełnię swoich możliwości. Warto dawać innym szansę.