Gwizdanie kojarzy się raczej z beztroską i lekkością, sam poród niekoniecznie taki jest. Okazuje się jednak, że gwizdanie w specjalny gwizdek może przynieść rodzącej kobiecie ulgę i pozytywnie wpłynąć na poród.

Reklama

Poród metodą Guillarme

To metoda porodowa z użyciem gwizdka. Polega ona na tym, by poprzez dmuchanie w specjalny gwizdek uruchomić inną pracę mięśni głębokich poprzecznych brzucha. Taka praca powinna kobietom towarzyszyć tak naprawdę przez całe życie, nie tylko w czasie porodu. Metoda ta ma pomóc przejść kobiecie w zdrowiu nie tylko przez ciążę, ale i przez kolejne etapy kobiecego życia.

Reklama

Gwizdek najpierw w terapii uroginekologicznej

Początkowo gwizdek wykorzystywano w terapii uroginekologicznej. Francuskie położne zauważyły jednak, ze może on się sprawdzić w sali porodowej. I rzeczywiście miały racje. Gwizdek zatem ma swoje zastosowanie zarówno w porodzie, jak i podczas wspierania pracy mięśni dna miednicy. Używać tego narzędzia można zarówno w czasie porodu naturalnego, jak i cesarskiego cięcia. Lekkie dmuchanie w gwizdek ułatwia również ten rodzaj porodu i daje kobiecie poczucie uczestniczenia w porodzie.

Jakie są korzyści z używania gwizdka w czasie porodu?

Gwizdek uczy prawidłowego oddechu w trakcie porodu, a jak bardzo ten jest ważny, wie każda kobieta, która świadomie przygotowywała się do rodzenia. Cała praca z gwizdkiem polega na wydychaniu przez niego powietrza, podczas gdy narzędzie stawia opór. Poziom oporu można ustawić i w zależności od jego siły, zmienia się siła, z jaką kobieta musi dmuchać. Aktywuje w ten sposób mięśnie dna miednicy do pracy i utrzymuje je w lepszej kondycji. Dlatego polecany jest nie tylko w ciąży (można z nim ćwiczyć już od 16 tygodnia), ale również w czasie porodu i połogu. Obserwacje położnych z Francji, które najdłużej pracują z wykorzystaniem gwizdka pokazują, że zmniejsza on liczbę urazów krocza oraz skraca czas samego porodu.