Kiedy ich rodzice sami byli dziećmi, w najpiękniejszych marzeniach widzieli siebie stojących z kreda przy tablicy, zarządzających grubymi milionami w banku lub przybranych w biały lekarski kitel. 25 lat później te marzenia wyglądają zgoła inaczej. Oczy dzisiejszych dzieci skierowane są na gwiazdy sportu i show-biznesu. Słowem: dziś marzy się o życiu w świetle reflektorów.

... I NA WYSPACH BANANOWYCH...

Tak przynajmniej wynika z jednego z brytyjskich badań – sondy przeprowadzonej, co ciekawe, nie wśród dzieci, a... ich rodziców. 3 tysiące dorosłych, mających dzieci w wieku od 5 do 11 lat, zostało zapytanych o to, jakie ambicje zawodowe mają ich pociechy. Badani mieli tez opisać, jakie oni sami mieli oczekiwania, gdy byli dziećmi.

Okazało się, że dwa z trzech pierwszych miejsc na liście najbardziej pożądanych zawodów zajęły profesje, które 25 lat wcześniej nie weszłyby najpierw do pierwszej dziesiątki. Dzisiejsze brytyjskie dziecko w pierwszej kolejności chciałoby zostać gwiazdą sportu. Okazuje się, że o niczym bardziej się dziś nie marzy, niż o staniu się drugim Davidem Beckhamem. Tę chęć podziela 12 proc. dzieci.

Niewiele mniej, bo 11 procent pragnęłoby zostać gwiazdą pop. Tyle samo dzieci marzy o zawodzie aktora bądź aktorki. Czwarte i piąte miejsce zajął astronauta i prawnik – o tych zawodach dzisiejsze dzieci marzą podobnie, a nawet nieco bardziej niż dawniej ich rodzice. Niewielki spadek zanotowali lekarze i weterynarze, a już na łeb na szyję spadli nauczyciele – 25 lat temu zostanie belfrem było szczytem dziecięcych marzeń, dziś ledwo mieści się w pierwszej dziesiątce. Czwartą profesją, która zadebiutowała w top ten wymarzonych przez dzieci zawodów, jest szef kuchni, który zastąpił fryzjera/kosmetyczkę. Badanie pokazało również pewne zróżnicowanie ze względu na płeć. Dziewczynki częściej pragną zostać lekarkami, podczas, gdy chłopcy częściej marzą o zostaniu astronautami lub strażakami.

czytaj dalej...


BARDZIEJ OLIVIER NIŻ JACYKÓW

Czemu właśnie kucharz, a nie na przykład stylista lub projektant mody? Dlaczego dziś ciekawsze wydaje się być sportowcem niż tak, jak dawniej - bankierem lub nauczycielem? Bardzo prawdopodobne, że do ukształtowania takich właśnie dziecięcych marzeń w dużym stopniu przyczyniła się telewizja, emitująca programy takie, jak gwiazdorski X-factor czy kulinarny program popularnego Jamie Olivera.

Zdaniem psychologa dziecięcego Laverne Antrobus wyniki odzwierciedlają dzisiejsza kulturę zdominowana przez celebrytów, która zachęca dzieci do snucia nierealistycznych marzeń i planów.

„Dzieci widzą w telewizji piłkarzy, gwiazdy pop i aktorów i postrzegają ich życie jako ekscytujące, pełne chwały i rozrywek” – mówi psycholog. „Trudno im uświadomić sobie, że te gwiazdy są końcowym produktem stworzonym z wielu składników takich, jak talent i ciężka praca. To nie przypadek, że Wayne Rooney króluje na Old Trafford [stadion Manchesteru United – przyp. red.]. On ma wyjątkowy talent, determinację i wiele lat ciężkiej pracy na koncie” – wylicza specjalistka.

I dodaje, że bez świadomości warunków niezbędnych do osiągnięcia sukcesu marzenia o karierze zamiast stymulować do wysiłku będą rozczarowywać. „Nie ma absolutnie nic złego w tym, by dzieci miały wielkie marzenia, ale musza one bazować na rzeczywistości” – ostrzega i radzi, by rodzice czuwali nad pociechami i wspierali je w rozwijaniu własnego potencjału. „Rodzice mogą zastanowić się, czemu nie osiągnęli własnych celów i marzeń – będą wtedy w stanie pomóc swoim dzieciom uświadomić sobie ich własne talenty”.

OTO LISTA NAJBARDZIEJ WYMARZONYCH PROFESJI

DZISIAJ:

1. Gwiazda sportu – 12 proc.

2. Gwiazda pop – 11 proc.

3. Aktor/aktorka – 11 proc.

4. Astronauta – 9 proc.

5. Prawnik – 9 proc.

6. Służby ratownicze (strażak itp.) – 7 proc.

7. Lekarz – 6 proc.

8. Szef kuchni – 5 proc.

9. Nauczyciel – 4 proc.

10. Weterynarz – 3 proc.

25 LAT TEMU:

1. Nauczyciel – 15 proc

2. Bankier/ekonomista – 9 proc

3. Lekarz – 7 proc.

4. Naukowiec – 6 proc

5. Weterynarz – 6 proc.

6. Prawnik – 6 proc.

7. Gwiazda sportu – 5 proc.

8. Astronauta – 4 proc.

9. Kosmetyczka/Fryzjer – 4 proc.

10. Archeolog – 3 proc.

_______________________________

NIE PRZEGAP:

>>> Co łączy Charlize Theron i Davida Beckhama?
>>> Zobacz, jak ćwiczy Madonna
>>> Zobacz, co siłownia zrobiła z jej figurą