Program "Owoce w szkole” ma ruszyć od września w polskich placówkach. W jego ramach uczniowie klas I-III w szkołach podstawowych dostaną za darmo warzywa i owoce - donosi serwis tvp.info. Do wyboru będą: jabłka, gruszki, truskawki, marchew, rzodkiewki, słodka papryka, ogórki oraz soki owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne.

Posiłki będą wydawane za darmo, ale tylko dla uczniów szkół, które zgłoszą się do programu. Zainteresowane placówki powinny składać wnioski w Oddziałach Terenowych Agencji Rynku Rolnego. W Polsce na realizację programu Unia Europejska przeznaczyła ponad 12 mln euro.

Pomysłodawcy projektu wierzą, że takie zdrowe drugie śniadanie skutecznie zastąpi niezdrowe przekąski, jakimi w szkolnych sklepikach raczą się uczniowie podczas przerw.

Akcja rzeczywiście ma sens, ponieważ otyłość jest spowodowana w dużej mierze właśnie złymi nawykami żywieniowymi. Zgodnie z danymi WHWHO na świecie nadwagę ma około 10 proc. osób w wieku od 5 do 17 lat, co stanowi oszałamiającą liczbę 155 mln dzieci i młodzieży. Wśród nich 2-3 proc. to osoby otyłe.

_______________________

NIE PRZEGAP:

>>> Osiem magicznych zasad odchudzania
>>> Zjedz sushi z nagiej modelki
>>> Czy ta reklama obraża kobiety?